SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ÇOCUKLARINIZI CİNSİYETLERİNE GÖRE AYIRMAYIN…

ÇOCUKLARINIZI CİNSİYETLERİNE GÖRE AYIRMAYIN…


Geçen hafta boyunca 8 mart  kadınlar günü vesilesiyle, kadınlar konuşuldu, kadınlık hakkında konuşuldu, kız çocuklarının eğitimi konuşuldu ve kutlamalar yapıldı. Emekçi kadınlar günü olarak kadın haklarını gündeme getirmek amacıyla kutlanmaya başlanan 8 mart, geçen yolar içinde, tüketim malzemesi haline geldi. Bizde durum nasıl? Ülkemizdeki kadın sorununa samimi olarak kulak verenler için bazı hatırlatmalar yapalım:

4+4+4 şeklindeki  -güya- zorunlu eğitimin ilk dört sınıfından sonra “okula devam zorunluluğu”nu ortadan kaldıran yeni eğitim sistemi ile, özellikle köylerde, yoksul semtlerde ve geleneksel, baskın dini değerlere göre yaşayan kapalı sistem ailelerde okulsuz bıraktılar kız çocuklarını.  Gün geçmiyor ki, bir yeni açıklama yapılmasın, kızlar en küçük kaç yaşında evlenir, kız çocuğu amcasının yanına nasıl çıkabilir, kadınlarla nerelerde nasıl ilişkiye girmek mubahtır, anne ile erkek çocıuk arasında ne tür münasebet olabilir… Yazarken bile mide bulandırıcı konuları, “dini bilgiler” diye dile getiren insanımsılar var ülkemizde.

Her yerde ikiyüzlülük, her yerde ihmal devam ediyor. Ailelerin zarar verdiği kız çocuklarını devletin koruması bekleniyor değil mi?  Sistem içinde tanıdığım, çok özveriyle bu gençlere yardımcı olmak isteyen eğitimci ve uzmanlar olsa da, bu kızların ihtiyaç duyduğu derecede sosyal-psikolojik destek sağlanmadığı için 18 yaşında yurtlardan ayrılınca doğrudan erkeklerin dünyasında cinsiyetleriyle var olmak zorunda olan kızlar tanıyorum. Bu düzen öyle tıkır tıkır işliyor ki, aklınız almaz. Kimse bu çocukları sahiplenmiyor.  Sanki onlar, hepimizin çocukları değiller. Sanki uzayda 18 yaşına geldiler.

Sevgili anneler, sevgili babalar, çocuklarınızı cinsiyetlerine göre ayırmayın. Kız ya da erkek olmaları hiçbir şeyi değiştirmez. Kendilerine güvenli, karar almayı başarabilen, çalışkan, dürüst çocuklar olmaları için çabalayın.  Çocuk sadece çocuktur. Çocukluk döneminin sonuna gelip gençliğe geçiş başladığında, cinsiyet rolleri de belirginleşmeye başlar, sağlıklı bir cinsel kimlik geliştirmeleri için destekleyin, nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız öncelikle okullarınızın psikolojik danışmanlarından yardım alın veya çocuğun psikolojik gelişimiyle ilgili uzmanlara danışın. Yetişkinlikteki pek çok soruna kaynaklık eden duygu ve düşünceler, çocukluk yıllarındaki ilk deneyimlere veya pekişmiş öğretilere dayanır. Çocuğunuzun huzurla, güvenle büyümesine yardım edin. Bunun için ihtiyacınız olan en önemli şey, çocuğunuza zaman ayırmak, öğretmeniyle işbirliği yaparak gelişimini desteklemektir.  

Çocuğunuz “kızınız” ya da “oğlunuz” olmaktan önce, “evladınız” olsun. Şu anda ailenizde nasıl, buna da bakın… 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 389