DEĞER Mİ?


   Yaşamda herkes farklı değerlere öncelik veriyor. Daha doğmadan alıyoruz  ailemizin “değer” mesajlarını. Paylaşmak, sevgi, saygı, dürüstlük, gibi ya da bencillik, hesapçılık, yalnızca kendini düşünmek gibi mesajlar… Yaşamın çeşitli alanların-da, aile, iş, okul, toplum, çevre, sağlık, inanç gibi konuların her birinde farklı farklı değerler var.  Her aile, her toplum, her ülke kendine özgü değerlere sahip ama sevgi, saygı, barış, adalet gibi tüm insanlığa özgü değerler olduğunu da biliyoruz.
 Bu günlerde değerler konusunu hatırlamaya çok ihtiyacımız var. Kaybettiğimiz değerleri hatırlamaya ihtiyacımız var desek, daha doğru olur belki. Çocuklarımız bize “bu amcalar niye böyle bağırarak konuşuyor?”,“sokaklarda niye bu kadar gürültü var?”, “montaj ne demek?”, “neden sokaklarda insanlar ölüyor?” diye soracak olsalar, verecek cevabımız var mı? Mantıklı bir açıklaması var mı olanların? Saygısızlık, bencillik, yalancılık, ikiyüzlülük alıp başını gitmiş, insanlar güvensiz ve korkak olmuş, var mı bunların kabul edilebilir bir nedeni? Sokaklara bir bakın. Seçim afişleri, broşürler, bayraklar, seçim için uyarlanmış müzikler bangır bangır müzikler, her partinin ayrı ayrı araba konvoyları… Birbirleri hakkında konuşmaktan kendini alamayan adaylar… Vaatler, vaatler, vaatler… Zannedersiniz sadece seçimler için yaşıyoruz, 30 marttan sonrası tufan…
Oysa, 31 mart sabahı, Karasu`da her şey aynı olacak. Bu kadar geniş bir alanda, incecik kumlara sahipken dozerlerle alt üst edilmiş, doğal kum tepecikleri yok edilmiş bir sahil yerli yerinde duruyor olacak, çocuklarımız uyuşturucu kullanmasın diye şehrimizin dört yanına asılı afişler yerli yerinde olacak, okula gitmeyen çocuklar sokaklarda dolaşmaya devam ediyor olacak, dönemin ortasında görevden alınan eğitim yöneticilerinin yarattığı boşluklar büyüyerek artıyor olacak, erkek şiddetine ses çıkaranlar tehlike içinde yaşamaya ve ses çıkarmayanlar ezilmeye katlanıyor olacak…
Bunların devam etmesine izin vermeyin! Hepimizin, kimsenin elimizden alamayacağı bir gücümüz var: Tercih edebilme gücü! 18 yaşından itibaren oy kullanma hakkına sahip herkes, yerel yöneticilerin seçiminde söz sahibi. İşte bu noktada, değerlerinizi gözden geçirin. Size yön veren, sizi siz yapan değerleriniz nelerdir? Dürüstlük, adalet, saygı, hoşgörü, doğayı ve hayvanları koruma, vatanını sevme, eşitlik, barış kavramları sizin için anlamlı mı? 
Seçilmek için yarışan adayların temsil ettiği değerler nelerdir? Vaatlerin yanısıra, sahip oldukları değerleri inceleyin.  Çok güzel bir atasözümüz var, “ainesi iştir kişinin/lafa bakılmaz” diye. Sözlere değil, davranışlara  bakmamızı hatırlatır bize.  Buna bezer bir cümleye daha internette rastladım: “İnançların seni iyi bir insan yapmaz, davranışların yapar”Ne dersiniz,  herhangi bir kazanç için değerleriniz-den vazgeçmeye değer mi?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1433