SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • DEĞERLİ ARKADAŞIM MEHMET’TEN BEKLENTİLERİM...

DEĞERLİ ARKADAŞIM MEHMET’TEN BEKLENTİLERİM...


   Karasu Lisesi`nin 6 matematik şubesinden 1983 haziranında mezun oldum. Sınıfımızdaki 28 öğrencinin 22`sinin üniversiteye girdiğini hatırlıyorum. Ben Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik anabilim dalında okudum. Önce Milli eğitimde psikolojik danışmanlık yaptım, emekli olunca da özel bir psikolojik danışma merkezi açtım. Sınıf arkadaşlarımdan  Mehmet Çalık, Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü`nü bitirdi. Önce öğretmenlik sonra eğitim yöneticiliği yaptı.  Pazartesi günü O`nu ziyarete gittim ve Karasu  İlçe Milli Eğitim Müdürü oluşunu kutladım! Önceki Milli Eğitim Müdürü Ergüven Bey`le de tanışmış ve sevinç duymuştum: Karasu`da eğitim, eğitimi “gerçekten” iş edinmiş eğitimcilerce yönetiliyordu! O dönemde de şube müdürü olarak başarıda payı olan Mehmet arkadaşım, şimdi daha büyük sorumluluk almış oldu! Kolay gelsin, hayırlı olsun diyorum tekrar.
   Bu haftaki yazımı bu konuya ayırmak istedim. Bir çocuğun gelişiminde ailesinden sonraki önemli etken öğretmenidir. Hele de bizimki gibi, “otorite”nin iletişim ve sorun çözümü yöntemi olarak hala kutsandığı kültürlerde, öğretmenin sözü ve davranışı, çocuk için önemli olmaktadır. Öyle ki, öğretmenin branş bilgisi değil, davranışı, sözü, tutumu öne çıkar çocuklar için. 
Biz 6 Matematik öğrencileri üniversiteye hazırlanırken, öğretmenlerimiz bize ders saatleri dışında gönüllü olarak kurs verirlerdi. O yıllarda Karasu`da dersane yoktu. Bir gün, artık lise son sınıfta, yeni yetişen gençler  olmanın verdiği duygulara kapılarak, öğleden sonra dersi asarak deniz kenarına gezmeye gitmiştik. Dersi asmıştık asmasına ama, dersten sonraki kurs ne olacaktı? Öğretmenlerimizin emeğine saygımızdan, kurs için tekrar okula döndüğümüzü hatırlıyorum. Biz de bu davranışı oluşturan sınava hazırlanma kaygısı değildi, öğretmenlerimizin özverisine duyduğumuz  minnetti.
   Bence eğitim hayatında en önemli olan bu: Öğretmen niteliği! Hem yönetici, hem de eğitimci rolünde iken nasıl bir davranış havuzuna sahibiz? Anasınıfından lise düzeyine kadar, güncel pedagojik gelişmeleri izleyebilen, klasik öğretim yöntemleri dışında yaratıcı eğitim-öğretim teknikleri kullanabilen, çocukların “uyumlu, uslu” çocuklar olmalarını değil, “kendi aklını kullanan, karar verebilen” öğrenciler olmalarını isteyen, buna göre öğretmenlik yapabilen bir meslek elemanı olmak! İşte bütün mesele bu! Böyle olunca, çocuklar “başarı”ya kendiliklerinden ulaşırlar zaten. 
İşte lise arkadaşım Mehmet Çalık`tan, uzun yıllardır hem eğitim hem psikoloji alanında çalışıyor olmanın verdiği sorumluluk ve arkadaşlığımızın verdiği cesaretle beklentim bu: Öğretmenlerimizi görev başında yeniliklerle, yaratıcılıkla, bilgi ve donanımla desteklemek! Kendisine özenildiğini hisseden öğretmenlerin, öğrencilerine de özen göstereceğine inanıyorum. Bu konudaki tüm deneyimimi, program ve uygulama örneklerini gönüllüce paylaşmaya hazır olduğumu da ekleyerek!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2733