SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

DEĞİŞMEK O KADARZOR MU?


   Değişmek değince aklınıza ne geliyor? “Çok değişmişsin, ne kadar iyi görünüyorsun”  gibi olumlu düşünceler, duygular mı yoksa “sen çok değiştin eskiden böyle yapmazdın” gibi eleştirel düşünce-ler, duygular mı? Daha çok nelerden söz ediyorsunuz sohbetlerinizde?
“Eski zamanlar başkaydı, şimdi her şey çok değişti. Eskiden yaz yazlığını bilirdi, kış kışlığını; mevsimler değişti. Eskiden insanlar birbirine kulak verir, saygılı davranır, yardımcı olurdu; sosyal düzen değişti. Eskiden evlilikler sabırla, sahiplenmeyle sürerdi; ilişkiler değişti. Eskiden anne babalar bu kadar telaşlı değildi, daha rahat büyürdü çocuklar, ebeveynlik kuralları değişti. Eskiden komşuluk vardı, tok, açın halinden anlardı, şimdi paylaşım kalmadı, insanlar değişti.”
Siz de böyle düşünüyor musunuz? Değişimin kaçınılmaz olduğuna mı yoksa kötüye gittiğimize mi inanıyorsunuz?
   Değişim, gelişim için zorunludur. Her şey aynı kalsın ama ben daha mutlu olayım, daha çok param olsun, sağlığım daha iyi olsun demek mümkün mü? 
   İnsanlar genellikle birbirini çok eleştiriyor. Anlamaya çalışmak yerine, akıllarına ilk gelen çözümü dayatıyorlar. 
    Şimdi üniversite tercih günlerindeyiz örneğin, gençlere akıl veren çok! Siz bu yazıyı okurken, tercihlerin son günü olacak, acaba kaç genç, puanı yeterli olsa bile  gerçekten istediği yeri yazabildi? 
Şu andaki sisteme ve ekonomik hayata göre, hangi mesleklerin geçerli olacağı hesaplanmaya çalışılıyor ama 4-5 yıl sonra o kadar çok şey değişmiş olacak ki!
Gençler ve çocuklar için bu eğitim sistemi çok acımasız… Gençleri değişim ve gelişime uyum sağlayacak şekilde yetiştirmiyoruz. Esnek ve uyumlu değil, hep kendilerinden isteneni yapmaya hazır bir şekilde büyüsünler istiyoruz. 
    Dünya değişti, ülkemiz değişti. Tek gücümüz bu değişimi kavramak ve gelişmeyi planlamakta, ama bunu da yapmıyoruz.
Değişmeden büyümek, gelişmek mümkün mü?
Yoksa biz aslında çocuklarımız hiç büyümesin mi istiyoruz?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1304