SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

DERS ÇALIŞMA ZAMANI


   Ödev kontrolü: Bayramda Karasu’yu ve sonbaharı keşfettiniz mi? Daha önce gitmediğiniz bir yere gittiniz mi? Yoksa, bir başka bayrama ertelediniz mi?
Ertelemeci bir insan olup olmadığınızı ve en çok neleri ertelediğinizi düşünmenizi istiyorum şimdi:   
-İşlerinizi mi erteliyorsunuz?
-Arkadaş buluşmalarını mı erteliyorsunuz?
-Özel ilgilerinize zaman ayırmayı mı erteliyorsunuz?
-Eşinizle baş başa bir zaman geçirmeyi mi erteliyorsunuz?
-Çocuğunuzun okuluna gitmeyi mi erteliyorsunuz?
-İhtiyaçlarınız için alışveriş yapmayı mı erteliyorsunuz?
-Okumak istediğiniz kitapları almayı mı erteliyorsunuz?
-Daha çok kendinizle ilgili sorunları çözmeyi mi erteliyorsunuz?
-Akrabalarınızı ziyaret etmeyi mi erteliyorsunuz?
-Diyete ya da spora  başlamayı mı erteliyorsunuz?
Bu soruların dışında, kendinizle ilgili bulduklarınızı da ekleyin ve şöyle bir bakın listeye: 
Ertelemeci biri misiniz? Yoksa her işinizi zamanında, bekletmeden halleder misiniz?
   Hemen hepimiz zaman zaman işleri askıya alırız. Bazen zorunluluktan bazen de öyle istediğimizden, ertelediğimiz, aksattığımız, boş verdiğimiz olur, normaldir böylesi. Ama çoğunlukla da özel yaşamımızda öyle ertelemeler yaşarız ki, bu yüzden kaybettiklerimizi asla geri alamayız.
   Çocuklarına iyi bir gelecek sağlayabilmek için geç saatlere kadar çalışmak zorunda olan anne babalar vardır örneğin. Onlar,  çocuklarıyla oyunlar oynamak, uyumadan önce masallar okumak, onun tüm gelişimini izlemek arzularını çaresizce ertelemişlerdir. Sonra çocuklar büyüdüğünde anlaşılmaz bir boşluk oluşuyorsa aralarında, “bu kadar çırpındım durdum onlar için, daha ne yapsaydım” diye söylenirler. 
   Bu anne-babalar, “mutlu olma” ihtiyacının ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu unutmuş ya da bilmiyor olabilirler. Kendilerinin de bu ihtiyaçları giderilmediği için çocuklarını mutlu etmeyi başaramıyor olabilirler. Tüm iyiniyetleri ve tüm enerjileri ile aileleri için çalışmanın yeterli olacağını sanırlar. Ama ailede çocuk için mutluluk, olumlu duyguların paylaşımı, ortak yaşantıların paylaşımı ve kendisini seven, değer veren insanlarla bir arada geçirilen zaman demektir. Eğer bunları ertelersek, telafisi çok zor olur. 
   Eğitim sistemimiz de ne yazık ki, çocuklarımızın mutlu olma ihtiyacını gidermemektedir. Okullarda ders programları halen öğrencilerin ihtiyaçlarına göre değil, okulun derslik sayısına, öğretmenlerin branşlara dağılımına ve idarecilerin kararlarına göre yapılmaktadır. Öğretmenlerin yeterlilikleri de, müfredat ve ders sayısının öğrencinin yaşına uygunluğu da hep tartışılmaktadır. Bu durumda kaç çocuk mutlulukla, koşarak okula gitmektedir?
 Çocuk için ve tüm insanlar için de, mutlu olmak temel bir hak, bir varoluş ihtiyacıdır. İhtiyaçlarınızı ertelemeyin. 

   Haftaya kadar ödev: Bir hafta içinde en az bir ertelediğiniz işi yerine getirin. Niye ertelediğinizi bulun ve tekrarlamamak için kendinize söz verin.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1214