SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019

DOĞRU FİYAT


“Kral tebaasıyla birlikte topraklarında dolaşırken, dağlarda, derme çatma küçük bir çoban klübesinin bile olmadığı, ıssız bir alana gelmiş. Kralın aşçısı feryat etmiş, ‘soylu sultanım ben damağınızı tatlandırmak için buradayım. Fakat erzak depomuzda bir zerre bile tuz kalmad ve tuzssuz yemeğin tadı çok kötü olur. Sultanım, ben ne yapacağım?’ kral cevap vwrmış. ‘en yakın kasabaya dön. Orada tuz satan bir tüccar bulacaksın. Fakat doğru fiyatı ödemeye dikkat et ve normalinden bir kuruş fazla verme.’ Aşçı cevap vermiş. ‘soylu sultanım, bu dünyadaki herkesten fazla paraya sahipsiniz. Tuza biraz fazla ödeseniz ne olur? O biraz fazlalık sizin için nedir ki?’ Kral bu sözler üzerine ciddi bir şekilde bakmış ve cevap vermiş: ‘dünyadaki haksızlığa asıl yol açan bu küçük şeylerdir. Küçük şeyler sonunda bir gölü dolduran su damlaları gibidir. Dünyada büyük haksızlıklar bu küçük şeyler gibi başlar. Bu nedenle git ve tuzu normal fiyatından al.” (Doğu Hikayeleriyle Psikoterapi, N. Peseschkian)

Size bugün bu hikayeyle seslenmeyi neden istediğimi düşünüyorum. Galiba yıllar ilerledikçe tükenmişlik yaşıyoruz. Haksızlıklara oldum olası razı gelemem ama gittikçe azalacağını umut ederken gittikçe arttığını görmek, insanların hakkı olmayan taleplerde bulunduğuna ve pervasızca davrandığına tanık olmak, “ne olacak sanki, büyütmeyin” mantığıyla daha sık karşılaşmak artık katlanılmaz bir yük oluyor.

            Çocuklar yaşamı deneyimleyerek büyüyorlar.  Onların da getirdikleri özellikler, bireysel farklar var ama bunlardan hangilerinin gelişip hangilerinin söneceğini içinde büyüdükleri çevre belirliyor. Çocuklara dürüst olun demeniz bir işe yaramaz, siz dürüst değilseniz. Çocuklara nazik olun demeniz bir işe yaramaz, siz olamazsanız. Sahip olmadığınız özellikleri çocuklarınıza emrivaki ile öğretemezsiniz. Ancak çocuklara model olabilirsiniz. Onlar da bu modeli olduğu gibi kabul etmek zorunda değiller, tersini de tercih edebilirler. Ama ne oluyorsa, sizinle ilgilidir.

            Bir durumu olduğundan farklı ele almak, abartmak ya da indirgemek iyi bir fikir değildir. Çocuklarınızı oldukları gibi kabul edin, sert sert eleştirince daha iyi olmayacaklar, hatalarını görmezden gelince de iyilik etmiş olmayacaksınız. Doğru fiyat neyse o. Adil bir dünyada yaşamayı öğrensinler. Bunun için tek şansları adaletli bir ebeveynle büyümektir.

  

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 295