SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

Durdurun zamanı


   Karasu Haber’deki 12. Yazım. Bu da demektir ki, üç aydır beraberiz sizlerle. Oysa ki Karasu’ya gelişim daha dün gibi… Zaman ne çabuk geçmiş! 
Bu cümleyi sık söyleyenlerden misiniz?  Zamanınızı nasıl geçirdiğinizin gerçekten de farkında mısınız?  Bunu bir test edelim mi?
Şimdi önce günde kaç saat uyuduğunuzu yazın. Buna okul ya da iş hayatı ya da evde çalışan kadın iseniz ev işleri gibi zorunlu olarak yaptığınız işlere ait süreyi ekleyin. Bunun dışında günde kaç saat televizyon izlersiniz? Bilgisayar, internet, cep telefonu gibi teknolojik aletlerle ilgilenmek için ne kadar zaman harcıyorsunuz? Arkadaşlarınızla sohbet ya da kendi başınıza kitap dergi okumak, müzik dinlemek gibi kişisel zevkleriniz için ayırdığınız zaman ne kadar? Ailece oturup sohbet etmek için kaç dakika ya da saat ayırıyorsunuz, bunu da yazın. Benim aklıma gelmeyen ve sizin yaptığınız diğer işler için ayırdığınız zamanı da ekleyin.
   Şimdi hepsini toplayın. Günde kaç saat yaşadığınızı gördünüz mü? 18, 25 ya da 30 saat yaşayan var mı içinizde? Aslında hepimiz için 24 saat olan bir günlük süreyi değerlendirme biçimimiz ne kadar da farklı değil mi? Yapmak istediğimiz şeyler için zaman kalmıyor diye yakınanlar, günlük etkinlikleri toplayınca kaç saatiniz arttı?  30 saat yaşayanlar, biraz daha sadeleşmek ister misiniz acaba?
Zaman dünyadaki tüm insanlara eşit olarak sunulmuş belki de tek şeydir. Herkesin günü 24 saat, herkesin bir saati 60 dakika… Ama kimimiz “ne çabuk geçti” diyoruz, kimimiz “amma uzadı!” Eğer yaşantılar hoşnut edici ise, zaman dursun! Eğer zorlandığımız şeyler yaşıyorsak, zaman çabucak geçsin! Keşke, zaman kavramının kendisinde böyle bir güç olsaydı! Ne yazık ki, her şey gibi, zamana da anlamını yükleyen biziz.
İnsanlar genellikle giderilmemiş ihtiyaçları nedeniyle stres yaşarlar. Zamanını iyi yönetememek de stres ve gerginlik yaratır. Çünkü başarılı olmak temel bir ihtiyacımızdır ve zamanını iyi yönetemeyen insanlar iş yaşamında ya da özel yaşamlarında başarısızlığa uğrarlar. Eğitim, kariyer, meslek ya da ekonomi gibi yaşam alanlarında arzu ettiği başarıya ulaşamamak insanı mutsuz eder. Zamanı iyi değerlendirme yollarını öğrenerek başarımızı artırmaya çabalamak, bir yanıyla da olsa, yaşam kalitemizi artırır.
Bunu nasıl mı yapacağız? Haftaya konuya devam edelim…

    Haftaya kadar ödev: Zamanınızın çoğunu neye harcıyorsunuz? Sizin için değerli olan şeylere ayırdığınız zamanı gözden geçirin, değer verme düzeyinizle, ona  ayırdığınız zaman orantılı mı? Bir arkadaşınız ya da eşinizle bunu konuşun. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1360