SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 17.10.2018

DÜRÜST OLMAK KOLAY MI?


Dürüstlük, hemen hepimizin sa-vunduğu temel değerler arasında yer alır. Yalan söylememek, bizden cevap istendiğinde doğruyu söylemek gerektiği çocukluğumuzdan itibaren öğretilir. Yani, yalancılığın karşıtı olarak, dürüstlükten söz edilir. 
Pozitif Psikoterapi`de dürüstlük, insanın gerçek yetenekleri arasında tanımlanır ve “kendi düşünce ve duygularımızı açıkça ifade edebilmek” olarak açıklanır. Bu tür bir dürüstlük eğer nezaketle birleşmezse,  düşündüğünü açıkça söylemek için insan saldırganlaşabilir de...  Öfkeli insanların başkalarının duygu ve düşüncelerine tahammüllü olamadıklarını, ağızlarına geleni söylemekten kendilerini alamadıklarını görürüz. Bir yanıyla dürüsttürler, içlerinde saklanmış, ne düşünüyorlarsa dışarı çıkarmışlardır. Ama bu tür bir dürüstlük empatiden yoksundur ve yalnızca bir kişinin ihtiyacını gidermektedir. 
Dürüst olmak aslında pek de kolay değildir. Düşünün, yıllardır tanıdığınız bir arkadaşınız ya da eşiniz ya da çocuğunuz, kısaca kırmak, üzmek istemediğiniz kişilere her zaman gerçek düşüncelerinizi söylüyor musunuz? “Ben seni o kadar da başarılı bulmadım”, “bu sacını hiç beğenmedim”, “artık eskisi kadar çekici değilsin”, “tembelliğinden nefret ediyorum” diyor musunuz? Yoksa , “ iyi şeyler yapıyorsun tabi, güzel oluyor”, “ bu saç da yakışmış, iyi iyi”, “ “sen aslında çalışkansın biliyorum” diye mi konuşuyorsunuz? Onu kırmamak, üzmemek ya da meseleyi büyütmemek için gerçek duygu ve düşüncelerinizi içinizde mi tutuyorsunuz? 
Dürüst olmak da, nazik olmak da çok kolay değil. Ama olması gereken bu. Yıllarca susup susup, sonra birden “daha fazla dayanamıyorum, her şeyi söyleyeceğim” diye isyan ederek çözüm bulmanız zor. Bu durumda, yıllarca karşınızdakini kandırmış durumuna da düşebilirsiniz. O kadar susarken, olanları normal bulduğunuzu sanabilirler çünkü. O yüzden, hoşunuza gitmeyen her şey için hissettiklerinizi biriktirmeden, nazikçe ama kararlıca söyleyin. 
Dürüst insanlar bazen çevrelerinde “patavatsız” olarak da isimlendirirler. Ama insan isterse biraz daha özenle, hem dürüst hem nazik olabilir. Hem görüşlerini açıkça söyleyip yanlışları eleştiren hem de sevecen biri olabilir. 
Yumuşak huylu, nazik biri olduğumuzda da her şeye evet demek zorunda değiliz. İstememek, hayır demek hakkımız. 
Çocuklarınızı hem dürüst hem de nazik olabilmeleri için eğitin. Bu iki yeteneği dengeli olarak kullanabildiklerinde, kendilerini yeterince güçlü hissedeceklerdir. 
Çocuklarınıza örnek olun. Hiç kimse ve hiçbir şey için kendinizden vazgeçmeyin. Kimsenin sizi yönetmesine, sizin yerinize karar almasına izin vermeyin. Belki bunu davranış olarak yapmakta güçlük çekersiniz, hayattaki güçlükler belki izin vermez ama siz içinizde böyle bir kişi olursanız, çocuğunuz sizden bunu öğrenir. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 638