SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

DUYGUSAL ZAKA VE YARATICILIK


   Bu hafta konuk yazarımız Uzman Klinik Psikolog Esra Ülev. Duygusal Zeka ve Yaratıcılık ilişkisini, akıcı anlatımıyla okumanızı istedim:
    Yaratıcılık duygularla ilişkilidir ve duygular insana kendiliğinden üretmeyi kolaylaştıran ilham gücünü verir. Duyguları tanımak, anlamak, yönetebilmek, uygun şekilde ifade edebilmek, yaşamın her alanında insanı etkileyen duygusal zekanın gelişmiş olduğu-nun göstergeleridir. Öncelikle siz duygularınızı tanıyarak, duygularınızı konuşarak çocuğunuza model olabilirsiniz.
Duygusal zeka ve yaratıcılık kavramları beynin sağ tarafı ile ilişkilidir. Sağ beyin analizlerini duygular üzerinden yapar, yeniliklere açıktır, deneme yanılma yoluyla öğrenir. Sezgilere önem verir ve hayalcidir. Sağ beyni kullanmakta iyi olanlar, yaşamımızda ilişki kurmak için büyük önem taşıyan empatiyi rahatlıkla kurarlar. Duygusal zekayı arttıracak çalışmalar yapmak, yaratıcılığın da artmasına yardımcı olur. Peki, duyguları ve yaratıcılığı geliştirmek için neler yapabiliriz?
Okulda veya okul dışında çocuğu, yaşıtlarıyla bir arada olmaya teşvik edin, faaliyetlere katılmasını sağlayın. Grup çalışmaları, beyin fırtınası, tartışma ortamları oluşturun. Onu televizyon başında bırakmak yerine, beraber olun, onun da ilgilendiği şeylere saygı duyarak sporun, dramanın, dansın, okumanın keyifli yanlarını ona gösterin. Kendi renkli dünyasını keşfetmesi için öyküler, masallar okuyun, ona da anlattırın. Oyun yoluyla duygusal tepkilerini ifade etmesi kolay olduğu için oyun oynayabileceği ortamlar hazırlayın. Hazır oyun malzemelerini ona sunmaktan ziyade, oynayabileceği şeyleri kendisinin keşfetmesine izin verin. Bırakın bütün renkleri, çizgileri kullansın, üzerini kirletsin, hareket etsin, kendisini görsün.
    Çocuklar sizden gelen her türlü mesajı almaya hazır oldukları için, empatik yaklaşımı siz benimseyin ki bunun önemli olduğunu fark etsinler. Duygularınızı konuşun, duysunlar. `Bugün iş yerinde arkadaşıma öfkelendim, tartıştık ama hallettik.`, `Seni seviyorum.`, `Çok üzüldüğüm bir şey oldu.` diyebilin. Size bir şey anlattığında `Neler hissettin bunlar olurken?` diye sıklıkla sorgulayın. Yaptığı bir faaliyet sırasında, onu yaparken neler hissettiğini konuşun. Duygularını değil, onları ifade ediş biçiminin doğruluğunu ve yanlışlığını göstermeye gayret edin. Güvenin ve sorumluluk verin. Hataları üzerinden alınabilecek dersleri konuşun, yani yapıcı eleştirilerde bulunun. Birlikte aktif zaman geçirin ki değerli olduğunu ve sevildiğini hissetsin.
    Yaratıcılığının ve duygusal zekasının gelişmesine katkıda bulunduğunuz çocuklarınız ile huzurlu, mutlu, uyumlu, sevgi dolu, saygılı, kişilerarası ilişkileri iyi olan, üretken ve barışa önem veren nesiller yetişmesine yardımcı olursunuz. Verimli meyveler toplayabileceğimiz bir bahçeye, minik tohumlar dikmiş olmak sizi de mutlu etmez mi?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1009