SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • DUYGUSAL ZEKAYI GELİŞTİRMEK

DUYGUSAL ZEKAYI GELİŞTİRMEK


  Başarılı birinden söz edeceğimiz zaman aynı zamanda onun çok “zeki” olduğunu da belirtiriz. Sözü edilen bilişsel zekadır. Ama yapılan araştırmalar, IQ`nun değil EQ`nun yani bilişsel zekanın değil duygusal zekanın insanların mesleki ve kişisel konularda başarılı olmalarını daha fazla etkilediğini gösterdi. Duygusal zeka, kendi duygularımızı anlamak ve pozitif olarak ifade edebilmek olduğu kadar,  başkalarının da hislerini anlamak, önemsemek ve duyarlılık göstererek ihtiyaçlarına karşılık verebilmektir. 
  Okulda ve aile içinde duygusal zekanın kazandırılması, çocukların hayatlarındaki engelleri aşmada ve hayal kırıklıklarıyla daha kolay başa çıkmalarında yardımcı olur.  Duygusal becerisi olan çocuklar kavga türünden anlaşmazlıklara daha az girmekle kalmaz, kendilerine zarar verecek davranışlardan  da kaçınırlar. Aynı zamanda yalnızlık çekmeyen, aşırı duygusal davranışlarla saldırgan ve itici olmayan, kendilerine verilen görevler üzerinde odaklaşan, duygusal ve fiziksel açıdan sağlıklı insanlar olurlar.  
Duygusal zekanın ilk okulu ailedir. Çocuklarının duygularını önemsemeyen ve duygusal ihtiyaçlarına karşılık vermeyen anne ve babalar, onların duygusal zekalarının yanı sıra zihinsel gelişmelerine de engel olurlar. Neyi sevip sevmediklerini anlamalarında, kendi özelliklerini tanımlamalarında onlara yardımcı olmak için, almak ya da yapmak istedikleri şeylerle ilgili onlara seçme hakkı vermek çocukların kendilerini tanımalarına yardımcı olacaktır. Kendisini tanıyan çocuklar insanlarla olan ilişkilerinde kendilerini pozitif bir şekilde  ifade edebilirler ve başkaları tarafından anlaşılır ve kabul edilirler.
Görülmüştür ki, şiddete eğilimi olan çocuklar genelde aileleri ve öğretmenleri tarafından sürekli eleştiriye maruz kalmış, anlaşılmamış ve ağır cezalar verilmiş çocuklardır.  Bu nedenle, aile ortamı ve okul ortamı mutlu ve eğlenceli olmalıdır. Çocukların duygusal sağlıkları ile etkili düşünme ve öğrenme yetenekleri birbirleriyle yakından ilişkilidir. Çocuklara gerginliğin, korku ve hayal kırıklıklarının çok yaşanmadığı, neşe ve mutluluğun yoğun olduğu, bir ortam sağlanması, öğrenmelerini olumlu yönde etkileyecektir.
Peki, duygusal zeka nasıl gelişir? 
Duygusal zeka doğuştan değildir ve çocuklarda geliştirilebilir. Çocuklarımızın, 
1. Duygularını belirlemesine,
2.Duygularını düzgün bir biçimde ifade etmesine,
3.Diğer insanların kendi duyguları hakkında neler söylemeye çalıştıklarını duymasına ve anlamasına yardımcı olduğumuzda, duygusal zeki çocuklar yetiştirmiş oluruz. 
Birinci olarak, çocuklarla bol bol oyun oynayın.  Çocuklarınızın duygularını ifade etmesini ve kendini yeterlikli ve değerli bir birey olarak hissetmesini sağlayın. Onlara saygın ve önemli bireyler olduklarını hissettirin. Diğer yetişkinlerin, ailedeki diğer akrabalar, komşular hatta öğretmenlerinin onlara nasıl davrandığına dikkat edin. Çocuğunuzun duygularını olduğu gibi kabul edin, onları suçlu hissettirmeyin. 
   

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 862