SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.10.2019

EBEVEYNLER İÇİN KİTAPLAR


Çocuklarının gelişimini önemseyen anne babalar, benden zaman zaman kitap önerileri isterler. Çocuğumuzla nasıl iletişim kurmalıyız? Onların gelişimini nasıl izlemeliyiz? Davranış sorunlarını ortadan kaldırmak için neler yapmalıyız? Ben de bu konuda yazılmış ve çok güncel bir soruna parmak basan bir kitabı tanıtmak istiyorum bu yazıda.  
YARAMAZ ÇOCUKLARI İLAÇLAMAYIN!
Psikiyatrist Dr.  Mutluhan İzmir bu kitapla çok tartışılan ve aydınlatılmaya çok ihtiyacımız olan bir konuyu irdeliyor: Çocuklara dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) teşhisi nasıl konuluyor, bu çocukların ilaç kullanımı nelere yol açıyor ve dikkat eksikliği olmadığı halde öğretmenlerin ve ebeveynlerin tahammülsüzlükleri ya da çocuğun yanlış eğitilmesi nedeniyle DEHB olmayan çocuklar da etiketleniyor mu? İzmir`in kitabında, 1980`lerde okul çağı çocuklarında  görülme sıklığı yüzde 0.1 olan DEHB hastalığının günümüzde yüzde 10`lara çıktığı açıklanarak, salgın gibi görünen bu artışın nedenlerine hiç eğilmediğimize dikkat çekiliyor.  
Mutluhan İzmir, modern tıbbın hastalıkları incelemekle kalmayıp hastalık üretmekte olduğuna ilişkin bir eleştiri getiriyor. İlaç tedavisinin hastalıkların tedavisindeki önemi ne kadar büyükse, hastalık olmadığı halde hastalık olarak teşhis edilen çeşitli davranış sorunlarının ilaçsız tedavisinin de o kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Özellikle çocuklara dikkatimizi çekerek, ilaç kullanımının bağımlılık yapma ihtima-lini ve bu ilaçların yan etkilerini, ço-cukken bu ilaçları kullanmış olmanın yetişkinlikte ne tür rahatsızlıklara yol açabileceğini açıklıyor. İzmir`e göre, eksik olan şey çocuklardaki dikkat değil, merak. Merak ve keşfetme isteği desteklenmeyen, televizyon ve bilgisayar tutsaklığı-nda, beyin gelişimleri  olumsuz etkilenerek büyümek zorunda kalan çocuklar elbette dikkat eksikliğine sahip olabilirler. Bu nedenle çözümü, bu çocukların yaşam koşullarını değiştir-mekte, ilaç dışında onlara “yan etkisiz” seçenekler üretmekte aramalıyız.
Sanıyorum, ailesinde ya da çevresinde  bir çocuk için, “bu çocuk hiperaktif” lafını duymayan yoktur. Öğretmenler bu tür çocukları hemen doktora götürmenizi isterler, doktorlar hemen ilaç yazar-lar… Bir süre  davranışlarında durul-ma olan çocuk da, “iyileşmiş” sayılır. Elbette çocuklar arasında gerçekten DEHB hastalığına sahip olanlar vardır ama bu kadar çok sayıda değil…
Mutluhan İzmir, kendi yapması gerekeni yap-mış, sorumlu bir hekim olarak bizim dikkatimizi çekiyor. Şimdi top biz uzmanlarda, eğitimciler-de ve anne-babalarda. 
Sevgili anne babalar, öğ-retmenler, çocukların gelişiminden sorumlu tüm yetişkinler, bu kita-bı okuyun ve şapkanızı önünüze koyup düşü-nün, günübirlik çözüm-lere, moda halini almış tedavilere yönelmeden önce bu çocuklar için neler yapabiliriz? 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 818