SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • EBEVEYNLERE KİTAPLAR-2 ‘’Çocuğunuzun beynine hoş geldiniz’’

EBEVEYNLERE KİTAPLAR-2 ‘’Çocuğunuzun beynine hoş geldiniz’’


 Anne-babalara çocuk gelişimiyle ilgili kitaplar önermeye devam ediyorum. Bu haftaki kitabımız, çocukların beyin gelişimi hakkında bilgiler veriyor.  “Çocuğunuzun beynine hoş geldiniz” isimli kitabın yazarları  Sandra Aamodt ve Sam Wang isimli iki Amerikalı uzman. Kitabın önemli bir özelliği, beyin gelişimi hakkındaki bazı hurafelere ve genellemelere de açıklık getirmesi. Örneğin, “müzik dinlemek çocukları daha zeki yapar” önermesini destekleyen bilimsel bir kanıt olmadığını ama odaklanmayı öğrettiği için bir müzik aleti çalmanın faydaları olabileceğini açıklıyorlar. Çocuğunuzun beyin gelişimi hakkında halihazırda neleri doğru, neleri yanlış biliyor olduğunuzu anlamanız için kitap bir testle başlıyor. Buradan öğre-niyoruz ki, Ritalin adlı ilacın  dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda odaklanmayı artırmasının nedeni, çocukları sakinleştiriyor olma-sı değil, kokain ve amfetaminin yap-tığı gibi, aynı beyin hücrelerini etkin-leştirmek. Yine öğreniyoruz ki, ikinci bir dil öğrenen çocuklar, tek dil konu-şan çocuklara oranla öz denetimleri yüksek, diğer insanların bakış açılarını daha iyi anlayan bir yapıda oluyor ama yetişkinlikte entelektüel zekada bir düşüş yaşıyorlar!  Yine bu testten öğreniyoruz ki, çocuğunuzun başkala-rının duygularını anlama kapasitesini geliştirmesini istiyorsanız, duyguları-ndan söz eden bir anne-baba olmalısı-nız!
Kitap, bebeğinizin beyninin gizli yete-neklerini açıklıyor. Örneğin,  bebekler bir olayın ne sıklıkta meydana gel-diğini anlayabiliyorlar. Böylece, olası-lıkları hesaplama yeteneği geliştiriyor-lar.  Rastlantıları izleyerek neden-sonuç ilişkisi kurabiliyorlar. Böylece öğrenme ve açıklama gücünü artırı-yorlar. Bilgiyi sınıflara, insanları da gruplara ayırabiliyorlar. Yani bebek beyni tahminimizin üzerinde yetenekli ve bebekler, yetişkinlerin sandığından daha fazla  kendi gelişimlerinde etkin birer katılımcı rolün-deler. Yani çocuklarının harika veya sorunlu çocuklar olarak büyü-müş olmalarında, ebe-veynlerin etkisi düşün-düğümüzden daha az olabilir. Bu durum, “yanlış giden bir şeyler varsa, annenin suçu-dur” hurafesini sorgu-lamaya yol açıyor. 
Bu kitaptan güzel bil-giler edindim. Yapılan araştırma sonuçlarını günlük bir dille, tüm ebeveynlerin kulla-nımına sunuyor.  Kitaptaki araştırma-lar Amerikan çocukları üzerinde yapıl-mış ama bilimsel bilginin kültürle na-sıl buluşturulabileceğini de okurken düşünüyorsunuz.  Kitaptaki ilk bölüm “çocukların beyinleri, gelişimleri sıra-sında karşılaştıkları çevreye nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenmeye hazır bir şekilde dünyaya gelir. Bu yetenek çocukların hemen her yerde yetişmelerine olanak verir.” (S 35) açıklamasıyla bitiyor ve sonra gebelik başlangıcından itibaren üniversite yıllarına kadar beynin nasıl geliştiği anlatılıyor. 
Bilmek, öğrenmek, araştırmak… 
Bu kavramların çocuğunuzun hayatında olmasını istersiniz değil mi? Öyleyse bu kitabı okumaya başlayın. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1275