SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.02.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • EĞİTİM SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN: HAC YOLUNDA ÖLMEK...

EĞİTİM SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN: HAC YOLUNDA ÖLMEK...


İki hafta önce, seçimlerin ardından şöyle yazmıştım: “Seçimleri kim kazanırsa kazansın,  bizim çocuklarımızın mutlu, sevgi dolu, çalışkan, üretken büyüme haklarını kimse elimizden alamaz, sağlıklı kişilik gelişimlerini sekteye uğratamaz! Öğrencisi, öğretmeni, velisiyle birlik olabiliriz!(…) Kendimize güvenmek ve çocuklarımızı dürüst ve adil yetiştirmek için çabalamak zorundayız. Biraz daha kararlı ve dürüst olmak, ummadığımız kadar çok işe yarayabilir…”
Şimdi, Milli Eğitim Bakanı olarak Prof. Dr. Ziya Selçuk`un görevlendirildiğini duyunca, bu satırları yeniden okudum. Ziya hocayı birlikte görev yaptığımız Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğimizin yönetim kurulunda tanımıştım ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı yaptığında da,  kendisiyle bir röportaj yapmıştım. Naif bir tarzı ve eğitim sorunlarına yaratıcı çözümler bulmaya yönelik bir çabası olduğunu düşünüyorum. Her iktidar, kendisini temsil edecek yöneticilerle topluma nüfuz etmek ister. Ziya Selçuk, kendisinden beklenen bu rolün dışına çıkarak, “çocuklarımızın mutlu, sevgi dolu, çalışkan, üretken büyüme, sağlıklı kişilik gelişimlerini destekleme, eğitim programlarını ve uygulamalarını bilimsel verilere dayandırma, okullarda psikolojik destek hizmetlerini daha fazla geliştirme” çabasını gösterebilecek bir bilimsel alt yapıya, bir deneyime ve zihinsel hazırlığa sahiptir. İş ki, bunu kullanmayı tercih etsin, buna uygun kadrolar görevlendirsin ve eğitimin birikip taşan sorunlarına içten bir çabayla çözüm arasın. 
Çok derdimiz var, eğitimin temelleri öyle bir sarsıldı ki, şimdi bir sıvayla binayı restore etmeye çalışmak en kötü çözüm olur. Ziya hocanın bu ülkeye yapabileceği en büyük hizmet, siyasi kamplaşmacı tutumların dışında kalarak, hem uygulamacı hem akademisyenler arasından geniş bir ekiple çalışmayı planlamak olabilir. Memnun edebileceği çeşitli kesimler var, suya sabuna dokunmayarak onu bu göreve getirenleri memnun edebilir ya da eğitimle psikolojiyi buluşturarak hem öğretim yeterlilikleri hem de sosyal yeterlikleri gelişmiş nesiller büyütmek için işe koyulabilir ve çocuklarımızı memnun edebilir. 
Karınca hacca gitmek için yola koyulmuş, “bu cüsseyle oraya varamazsın, yolda ölürsün” diyenlere, “olsun, hac yolunda ölürüm hiç değilse” diye cevap vermiş. 
Benim inancım o ki, dürüst, adil, çalışkan ve saygılı bir insan olmak, hiç kimsenin tekelinde değil, herkes bunu başarabilir ve hac yolunda ölmeyi de bir başarı sayabilir. Milli Eğitim Bakanı da olsanız bir öğretmen de olsanız, öğrenciler için bu görevde olduğunuzu ve asıl görevinizin sağlıklı bireyler yetiştirmek olduğunu düşünebilirsiniz. “Sağlıklı birey” derken ne kastettiğimiz sorusuna ise,  Prof. Dr. Ziya Selçuk`un eğitim ve psikoloji alanındaki birikimi en doğru yanıtı verecektir, biz ondan bu konularda çok eğitim aldık ve çok şey öğrendik.
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 159