SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • ELBİRLİĞİNE İNANAN İNSANLAR...

ELBİRLİĞİNE İNANAN İNSANLAR...


   Geçen haftaki yazım şu cümleyle bitiyordu: İstersek, adil, dürüst, neşe dolu bir dünya için mücadele edebiliriz! 
İstemiyor muyuz peki? Neden bu kadar haksızlıklarla dolu, öfke ve kin kusan, saldırgan ve kaba bir hayatı yaşıyoruz? Neden konuşarak anlaşamıyoruz?
Karasu`da genç bir anne, arabasında kurşunlanarak öldürüldü. Nasıl bir sorun ki bu, bir anneyi, bir genç kadını öldürmekten başka bir çözümü bulunamıyor? Bir insanın değil sadece, onun çocuklarının da hayatı kararıyor! O silahı tutan el, tutturan el, cinayeti görenler, duyanlar, hepsi, her şey kör bir karanlık kuyunun içinde sanki!
Çok üzgün ve öfkeliyim aynı zamanda. Bu karmaşa, bu kontrolsüz-lük, bu saldırganlık ülkenin her tarafında boy gösteriyor. Ama en çok boy gösterdiği yerler, miting kürsüleri, seçim konvoyları olmaya başladı! Yöneticiler, eğitimden, sağlıktan, güvenlikten sorumlu kişiler sanki başka bir ülkede yaşıyor gibiler, dersiniz ki onlar bu ülkeye hizmet için değil, bu ülke onlara hizmet için var!
Böyle mi olmalıydı? Böyle mi devam edecek? Çözümü nedir olanların?
Hangi parti yerel seçimleri alırsa alsın, hangi parti ülkeyi yönetmeye devam ederse etsin, tek çözüm var: Eğitim! 
Eğitimi sadece okulda verilen öğretim bilgisiyle sınırlı düşünmüyorum elbette. Toplumun her kesiminin, hem örgün hem yaygın eğitimle yeniden yapılandırılmasına ihtiyacımız var. 
Evlilik öncesinde aile hayatı hakkında bilgi almak, birbirini daha iyi tanıyarak evliliğe hazırlanmak  isteyen genç çiftler, çocukların gelişim özelliklerini ve sağlıklı anne baba tutumlarını öğrenmek isteyen, bebek bekleyen anne- babalar, ergen çocuklarının davranış sorunlarına nasıl yaklaşacaklarını bilemeyen ergen çocuklu ebeveynler, Zaman yönetimini, öfke kontrolünü, sorun çözme yöntemlerini, meslek seçiminin önemini öğrenerek kendilerini sağlıklı bir geleceğe hazırlamak isteyen öğrenciler, acil durum ve ilkyardım becerilerini öğrenerek, krize müdahaleyi bilerek yaşam kalitelerini artırmak isteyen gönüllüler, sanatla,  sporla, kültür etkinlikleriyle zaman geçirmek isteyen emekliler, ev yönetimi becerilerini geliştirmek isteyen ev hanımları, psikososyal krizlere okul ortamında nasıl yakalaşacaklarını öğrenmek isteyen okul müdürleri, öğretmenler…
Tüm bu insanlar Karasu`da yaşamıyor mu sizce? Bu insanlara tüm bu konularda hizmet vermek, eğitim vermek mümkün değil mi? Hep olayların arkasından mı ah vah edeceğiz? Neden önleyici, koruyucu eğitim programları hayata geçirilmiyor? Neden tüm  sorumlu birimler sistemli bir işbirliği içinde değiller?
Küçük bir ilçede yaşıyoruz. Ama aslında koskoca bir dünyanın ortasındayız. Bilgiye ulaşım olanakları öylesine arttı ki, hiçbir olumsuzluk uzun süre gizli kalamıyor. Aynı şekilde, olumluluklar da çok çabuk duyuluyor. Bu gücü kullanalım. İlçe Kaymakamımız Şafak Gürçam`ın koruyucu, destekleyici yaklaşımını artırmasını, yaygınlaştırmasını diliyorum. Kurumları daha da sürekli bir şekilde bir araya getirmesini öneriyorum. Ne de olsa biz elbirliğine inanan bir kültüre sahibiz. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1147