SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

EVDE GİZLİ OYUNCAKLAR


    Çocuğunuzla oynuyor musunuz? Ne kadar süreyle? Çocuğunuzun okul dışında arkadaşlarıyla ne kadar oynasa da,  anne babasıyla oynamaya her zaman ihtiyaç olduğunu biliyor musunuz? 
Oyun, çocuklar için en gerçek uğraştır. Büyükler  “çocuklar  gibi oyun oynamak” deyimini  kullanır ama çocuk oyun aracılığıyla,  “büyükler gibi” yaşamayı öğrenmeye çalışır. Evcilik, doktorculuk oynayan, ya da dizi film oyuncularını taklit eden çocuklar, gördükleri yetişkin davranışlarını taklit etmektedirler. Annem küçükken evimizin misafir odasındaki yastıkları divana dizerek öğrenci rolüne soktuğumu, benimde elime cetvel alarak onlara ders anlattığımı anlatır. (Demek ki, eli sopalı bir öğretmenim varmış! Öğretmenliği onları sıraya dizip ders anlatmak olarak deneyimlemişim! Neyse kişimdi böyle düşünmüyorum.)
    Çocuklar, oyundan hiç bıkmazlar. Çünkü bir keşiftir oyun. Eğlenmek için bir araçtır. Öğrenmek için bir yöntemdir. Bedensel ve duygusal olarak gelişmek için bir fırsattır.  “Oyun Yetişkindir İçin Neden Bir İhtiyaçtır” isimli kitabın yazarı Lenore Terr, şöyle söyler: “Oynarken bütün sınırlamalardan kurtuluruz. Hatta kendimizden bile!”
Peki evde çocuklarla nasıl oynayabiliriz?
O kadar çok seçenek var ki! Evde gizli oyuncaklara bakalım: 
  -Mandallar, tahta kaşıklar,plastik tabak ve kaseler…
  -Börek yapmak için yaptığınız hamurla heykeller yapmak
  -Tuvalet kağıdı rulolarıyla trencilik
  -Gazete kağıtlarıyla kesme yapıştırma
  -Gazete kağıtlarını yaratıcı biçimde çeşitli nesneler şekline dönüştürmek (huni, top, uzun saçlar, giyisler vb.)
  -Çeşitli boylardaki karton kutular, ayakkabı kutularıyla evler, robotlar yapma
   -Plastik bardaklarla masa üstünde ritim çalışmaları
  -Evdeki flar, kumaş parçalarıyla dans
  -Pipetlerle kuklalar yapma
  -Pirinç, nohut, mercimek gibi malzemelerle boş plastik şişeleri doldurarak marakas benzeri müzik aleti yapmak
  -Giysilerle defile yapmak, yazlık kışlık giysileri karışık giyerek gülünç defile düzenlemek
  -Biriktirdiğiniz davetiyelerin boş sayfalarını yeni davet mektupları olarak düzenlemek, boyayarak ve yapıştırmalarla yaratıcılığını kullanmak
    Oyun, çocukları büyütür. Anne babaları da çocukların gözünde büyütür,size  daha da bağlanırlar ve çok mutlu olurlar. Anne babasıyla oyun oynayarak büyüyen çocuk, birlikte mutlu olmayı, başkaları üzerinde kendi gücünü kullanma deneyimini kazanır. 
Ayrıca, çocuklarla oyun oynarken biz de onlardan sadeliğin güzelliğini, eğlenmenin tadını, nedensiz de mutlu olunabileceğini öğreniriz. Bunu başka nerden öğreneceğiz ki?
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 812