SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

EVLİLİK ÖLÇÜTLERİ


Televizyon kanallarındaki evlilik programlarını birkaç izlediğim oldu. Amaçlarını sorarsanız, kendi hayatı içinde evlenme, bir eş bulma olanağı olmayan kişilere yardım etmek, aracılık etmek, “yuva” kurdurmak olarak tanımlarlar. Yani sosyal bir fayda sağlamak istiyorlar, toplumun ihtiyaçlarına katkıda bulunmak istiyorlar. Herhalde, hepsi niyetini böyle açıklar.
Peki gerçekte olan ne? Aralarına profesyonel tiyatro sanatçılarının da serpiştirildiği, bu programları bir geçim kapısı haline getirmiş kişilerin, sahte, samimiyetsiz oyunları sahneleniyor ekranlarda. Hayattan beklentileri ergen çocuklar düzeyinde kalmış, duygularını, düşüncelerini birbirinden ayırt etme becerisine sahip olamayan yetişkin kadın ve erkeklerin pazarlıklarını izliyor milyonlarca insan. Sunucular, çocuk avutur ya da azarlar gibi, -tabi çocuğa da yapılsa anormal olan- konuşmalar yapıyorlar. İnsanları bırakın birbirine yakınlaştırmak, adeta kızıştırmak ve kavga ettirmek için çabalıyorlar.  Oradaki düzeysizliğin akıl alır yanı yok ve hiçbir mutluluğa, hiçbir iyi ilişkiye yol açabileceğine inanmıyorum. Nitekim, geçen yıllarda bu programlarda gerçekleşen evliliklerden birinde, koca, karısını öldürmüştü. Üçüncü evliliğini yapan koca, karısının ilk evliliğinden olan 10 yaşındaki oğlunun evlerine gelmesini istemediği için tartıştıklarını söylemişti. Tartışmayı bitirme yolu da, karısını bıçaklamak oluştu. Problem çözme yeterliliği bu düzeyde olan bu insanları bir araya getirirken, bu riskleri kimse ciddiye alıyor mu, bir uzmandan yardım alınıyor mu? İnsanlar böyle göz önünde iken gerçek duygu ve düşüncelerini ortaya koyuyor ve gerçek kendileri gibi davranıyor olabilirler mi? Yoksa beklenen özellikleri mi sergilerler?
Peki sağlıklı bir evlilik yapmanın ölçütleri var mı? Herkes için standart olabilecek temel konular neler olabilir?
Elbette, her insanın biricikliği gibi, her ilişki de biricik. Yine de kendine bazı sorular sorarak bir evliliğe başlamayı tercih edebilir insanlar.
Örneğin, evleneceği kişinin problem çözme tarzının ne olduğuna dikkat edebilirler. Bir bardak kırılınca ilk tepkisi ne olur? Olan oldu, şimdi kırıkları toplayalım mı der yoksa niye dikkat etmiyorsun diye mi söylenir? Erkek ve kadın olarak çatışmalara nasıl tepki verdiklerinin farkında olmaları ve bu konuyu ciddiye almaları, çiftler için çok önemli olacaktır.
Örneğin, birlikte ne kadar eğlendiklerine dikkat edebilirler. Evleneceği kişiyle eğlenemeyen insanlar, bir süre sonra giderilmemiş ihtiyaçlar nedeniyle gerginlik yaşayacaklardır. Bunun sonucunda ya öfkelenme ve çatışma ya da içe kapanma ve hastalıklar ortaya çıkacaktır. Her çift, kendi eğlence stilini oluşturur. Önemli olan, bu ihtiyacı görmezden gelmemeleridir.
Örneğin, birbirlerini arzulayıp arzulamadıklarına, yıllar sonra da aynı kişiyle beraber olmayı isteyip istemeyeceklerine dikkat edebilirler. Yakın ilişkide duygular çok önemlidir ve duygusallıktan yoksun bir evlilik, bir süre sonra sadece “katlanma”ya dönüşecektir. Oysa insan, katlandığı zaman hem kendisine, hem karşısındakine haksızlık ediyor demektir.
Demem o ki, evlilik programlarına ihtiyacımız yok. Evliliği ve öncelikle kendimizi ciddiye almaya ihtiyacımız var. Bunu yapanlar, sonuç alabiliyorlar. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 491