SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GENÇLER NİYE UYUŞTURUCU KULLANIR?

GENÇLER NİYE UYUŞTURUCU KULLANIR?


Karasu gibi küçük ilçelerde yaşamanın hoşlukları kadar zorlukları da vardır. Gideceğiniz yere ve görmek istediğiniz insanlara çabuk ulaşırsınız, bu kolaylıktır ama insanlar da size kolayca ulaşırlar ve bu riskli olabilir. Küçük yerde çocuklarınızı gözünüzün önünde tutmak daha kolaydır ama bazı kişiler ve gruplar da küçük yerin avantajı olarak,  gençlere çabuk ulaşabilirler ve ailelerin hiç haberi olamadan zararlı alışkanlık ve bağımlılıklara sürükleyebilirler. 
Karasu gibi doğal güzellikleriyle, eğlence mekanlarıyla, deniziyle gençler için yeterli olabilecek bir kentte, uyuşturucu madde kullanımının ortadan kaldırılamayışı ne anlama gelmektedir? Neden bu maddeye bir yönelim var? Bu konu sadece bir güvenlik sorunu ve dıştan gelen bir tehlike midir? Uyuşturucu satıcılarının tümünü yakalarsak bu sorun çözülmüş olur mu?
Keşke öyle olabilse. Ama madde bağımlılığının psikososyal boyutları vardır ve sadece dıştan değil, bireyin yaşantılarına yüklediği anlama bağlı olarak içten gelen bir risk de söz konusudur.
Gençlik dönemi, fizyolojik, psikolojik ve sosyal olarak değişimlerin yaşandığı, kritik bir dönemdir. Yaşamın anlamının arandığı, yeni rollerin benimsendiği bu dönem, madde kullanımı için riskli bir evredir.  
Ergenlerde madde kullanımı konusundaki riskler, arkadaş grubu, ebeveyn özellikleri, kişilik, toplumsal, kültürel ve biyolojik risk etkenleri gibi çeşitlilik göstermektedir. Bunlardan ebeveyn özelliklerine göz atacak olursak,  ailede çatışma, kriz, kavga ve öfke içeren davranışların varlığının ergen için çok etkili olduğunu görürüz. Otoriter ve baskıcı, tehditkar ebeveynlik tarzı, olumsuz iletişim yöntemleri ve problem çözümünde işbirliğine gidilmemesi, gençleri çözümleri dışarıda aramaya itmektedir. Ebeveynlerin de madde kullanması, ebeveyn yokluğu, aşırı pasif anneler, üvey ebeveyn, katı disiplin ve ebeveynler arasında kurallar konusundaki anlaşmazlık gibi sorunlar gençleri etkilemektedir. 
Koruyucu olabilen ailelerde ise, olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisi görülür. Bu ailelerde anne-babanın çocuklarının hayatları ile ilgilenmeleri, tutarlı kural ve sınırları, güvenli bağlanma, duygusal destek, ebeveynin eleştirilerinin yapıcı olması, ailenin çocuğun eylemlerini izlemesi söz konusudur. 
 Ailelerin dikkatini çekmek istiyorum. Eğer çocuğunuz, 
Evin kurallarını ihlal etmeye başladıysa
Sizinle eskisi gibi temas kurmuyorsa
Eve geç saatte gelmesi arttıysa
Dalgın, unutkan ve bitkinse
Ders başarısı düştüyse
Öfke düzeyi arttıysa 
Arkadaş çevresi değiştiyse, onunla yakından ilgilenin. Madde kullanımı gençlerin bize bir seslenişidir, anlam ve güvenlik arayışına dair bir ipucudur. Onları duyun ve gereken tıbbi ve psikolojik yardımı alın. Çözümünü bulursunuz ama geç kalmayın. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 914