SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GENÇLERE GERÇEKTEN GÜVENEBİMEK

GENÇLERE GERÇEKTEN GÜVENEBİMEK


 Gençlik öyle bir dönem ki, hem artık “çocuk” olmadığın için sorumlulukların artmış oluyor hem de yeterince deneyimin olmadığı için bu sorumluluklarla baş etmek güç oluyor. Bu dönemde senden hep “başarı” bekleniyor, üniversiteyi kazan, mesleğini eline al, erkeksen askere git, gelince evlen, kadınsan artık evliliğe hazırlan. Oy kullan, bir futbol takımını destekle, anne-babanla ilgilen, para kazan, boşa harcama, yatırım yap. Bu dönemde gençler, toplumun beklentilerini karşılamaya ve  uyumlu olmaya zorlanıyorlar. Pek çok genç ve ailesi ile görüşüyorum. Bir genelleme yapacak olursam, en önemli sorun, gençlere “gerçekten” güvenememek. Şimdi anne-babalara sorsak, “elbette çocuğumuza güveniyoruz” diyeceklerdir. Ama davranışları bunu doğrulamıyor.
Birine “gerçekten” güvendiğiniz zaman ne yaparsınız? Onun kararlarına saygı gösterirsiniz. Onun ne istediğini bildiğine inanırsınız. Ona emirler vermeye ve onun adına başkalarıyla iletişim kurmaya, onun hayatını yönetmeye kalkmazsınız. Onun fikirlerini almadan ikinizi de ilgilendiren planlar yapmazsınız. Onun hataları da olabileceğini kabul edersiniz. Onun düşüncelerini merak edersiniz. Onun hakkındaki dedikodulara kulak asmazsınız. Ona sormadan olup bitenler hakkında yargılamada bulunmazsınız. Her şeyden önce, ona güvendiğiniz zaman, kaygılı olmazsınız. Birine güvendiğiniz zaman onu doya doya, huzurla seversiniz, mutlu olursunuz. Birine güvenmek, onun da kendine güvenmesine ve mutlu olmasına yol açar.  
Biliyorum, bu kadar riskli bir dünyada, istediklerini yapabilmeleri için bu kadar engel varken gençler doğruyu yanlışı   seçemezlerse, zarar görürlerse ne olacak diye endişeleniyorsunuz… Peki onlara güvenemedikçe bu işin sonu nereye varacak? Gözlerinin ta içine bakıp, “ben her zaman yanında olacağım, elini uzatınca tutacağım ama sen kendi yoluna gidebilirsin, sana güveniyorum” diyemedikçe, nasıl kendilerini var edecekler?
Güvenmediğiniz birinden nasıl başarı, özgüven, sorun çözme yeteneği bekleyeceksiniz?
Gençlere gerçekten, yürekten güvenip sadece deneyimli, yol gösterici yetişkinler olarak hayatlarında olmayı başarabilsek, onların yaratıcılıklarından ve enerjilerinden biz de besleniriz, onlarla eğlenmeyi başarabilirsek biz de gençleşir, güçleniriz. Gençlere biraz sabırlı olun, onların da problem çözebileceğine,  istekli olabileceğine, saygılı olabileceğine, düşünceli olabileceğine inanın. 
Bu hafta sonu, 23 mayıs cumartesi akşamı, Aziziye mahallesine gidin. Aziziyeli gençliğin, yıllardır hevesle, inançla, kararlılıkla sürdürdüğü “Tın Tın Festivali” gecesine katılın. Dans eden, oyunlar oynayan, şarkılar söyleyen, mahalleden öyküler anlatan bu gençlerle eğlenin! Annelerinin hazırladığı Gürcü yemeklerinden tadın! 
Onlara güvenmemizden  başka bir şeye ihtiyaçları yok, bir de yanlarında olduğumuzu, onları önemsediğimizi ve değer verdiğimizi hissettirmemizden başka…
Gençliğin ne demek olduğunu hatırlayın, biraz içinize bakın…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1012