SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

GÖRGÜ KURALLARI


Sözlükte ararsanız, görgü kuralları hakkında şu açıklamayı okursunuz: Bir toplumda veya toplulukta, davranışların dış biçimlerini denetlemeye yönelik olan kuralların bütünü, adabımuaşeret.  
Demek ki, içinizden ne geçerse geçsin, dıştan gözlenen davranışınızı toplum kurallarına uygun olarak sergilerseniz, “görgülü” biri olursunuz. Sizi kızdıran,  öfkelendiren, üzen ya da hayal kırıklığına uğratan bir olay yaşasanız bile, bağırıp çağırmadan, kimseye hakaret etmeden, saldırganlık 
göstermeden tepki vermeniz gerekir. Başkalarının yanında rahatsız edici yüksek sesle konuşmak, sizden daha güçsüz birine yardım etmemek, yerlere tükürmek, dedikodu yapmak ve bu gibi olumsuz pek çok davranış, görgü kurallarına uymaz. 
Görgü kuralları çok erken yaşta edinilmişse kalıcı olmakta ve sürdürülmektedir. Duyarlı olmayı, başkalarını umursamayı, çevresini kirletmemeyi, düşüncelerini nazik bir şekilde, dürüstçe ifade etmeyi öğrenerek büyüyen çocuklar, büyüdüklerinde güvenli kişiler olurlar, kolayca sorun çözebilirler.
Diyelim ki ailede bu konuda yeterli tutumlar görülmüyor, alışkanlıklar bozuk, o zaman çocukların bu becerileri okulda edinmeleri, öğretmenlerinden görgü kurallarına uymayı öğrenmeleri gerekir. Sanırım pek çok anasınıfı ve ilkokul öğretmeni bunu yapmaktadır. Ama bu eğitimi öğretmenin tercihine bırakmamak ve bir ders konusu haline getirerek yaşamın doğal bir parçası, eğitimle edinilen yetenekler haline getirmek gerekir. 
Okullarımızda böyle bir ders olmasa da, Milli Eğitim Bakanlığı`nın sürücü kurslarında  “trafik adabı”  başlıklı bir dersi, programına almış alması da çok önemli bir konu! Bu dersin programını inceledim. Temel değerler olarak, sorumluluk, yardımlaşma, saygı, nezaket ve hoşgörü, sabır gibi kavramlar verilmiş. Trafikte empati ve iletişim de başlı başına bir bölüm olarak işlenmiş. Ancak derslerin anlatılışına bakınca, şunu gördüm: Sürücülere ne yapmaları, ne yapmamaları gerektiği, nasıl düşünmeleri hatta nasıl hissetmeleri gerektiği hakkında bilgiler ve öğütler veriliyor, şiirlerle, özlü sözlerle pekiştirilmeye çalışılıyor. 
Yani görgü, edep, değerler ve iletişim konuları, sürücülere didaktik bir şekilde, düşünce aktarımıyla öğretilmeye çalışılıyor! 
Herkes anlatılanları biliyor oysa sadece yapamıyor! Yapamamalarıyla ilgilenilmezse, yani yaşantısal bir programla bu kişilerin kendilerine dair bir iç görü geliştirmelerine yardım edilmezse ve beceri eğitimi çalışmaları yapılmazsa, bu dersler kağıt üstünde, masa başında kalır. Sonra da niye bir şey değişmiyor bu ülkede diye hep birlikte sızlanmaya devam ederiz!
Özetle, çocuklarınıza küçükken öğretin görgüyü, edebi, kurallara saygı duymayı. Çocukken yardımlaşmayı, hoşgörüyü, saygıyı, nezaketi ve onlarla birlikte dürüstlüğü öğrenirlerse, o zaman değişir toplumumuz. Bunların eğitimi sonradan da olur belki ama neden doğrusunu, hem de daha kolayını yapmayalım?
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 797