SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • GÜCÜNÜ ŞEFKATTEN ALABİLMEK

GÜCÜNÜ ŞEFKATTEN ALABİLMEK


Öğretmenim bana sınıfın başarı ortalamasını düşürürsem, hesabını soracağını söyledi.
Anneme göre böyle çalışırsam hiçbir Anadolu lisesine giremeyeceğim…
Babam “senim kadar tembel ve beceriksiz bir çocuk görmedim” diyor.
Arkadaşlarım “sen koşamıyorsun” diye beni oyuna almıyor.
Yukarıdaki cümleleri kuran bir çocuk olduğunuzu düşünün.  Etrafınızdaki kişiler, hep sizin “iyiliğinizi” istedikleri için sürekli eleştiriyor, akıl veriyor,  yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri söylüyorlar.  Hatalarınız hoş görül-müyor, sürekli başarılı olmaya zorlanıyorsunuz ve tembel ve beceriksiz olarak suçlanıyorsunuz. Çocuk olduğunuz için yeterince deneyiminiz yok, söylenenlerin ne kadarı gerçek, ne kadarı karşınızdakinin yorumu, nasıl itiraz edebilirsiniz ki? 
Bu çocuklar gerçekte ne durum-dadır dersiniz? Gerçekten beceriksiz ve tembel mi yoksa yeterin-ce desteklenmeyen, eğitimi için çaba harcanmayan, ciddiye alınmayan küçük insanlar mı var karşımızda? 
Hiçbir yetişkin, böyle bir ortamda yaşamak istemez. Bize her daim ne yapmamız gerektiğini söyle-yen, bizim adımıza karar veren, suçlayan kişilerle olmak istemeyiz.  
Ama bunu çocuklara yaşatıyoruz. Hem de “onların iyiliği” için…
Onların iyiliği için  başka şeyler yapın. Anne-baba olmak doğal bir yetenek değildir, öğrenmeye, anlamaya, kendinizi geliştirmeye çaba harcayın.
 Her şeyden önce, çocuklarınıza güvenin. Yanlış yapsalar da şefkatle düzeltin. Çocuklar küçük ve güçsüz, siz büyük ve  güçlüsünüz. Yetişkinlerin dünya-sında “güç” var olmak için önem taşır. Ama çocuklar için güç, onla-ra yönelen sevgidir. 
Gücünü “güçlülüğünden” alan bir yetişkin ile gücünü “şefkatinden” alan bir yetişkin arasındaki farkı düşünün. Güç, korkutucudur ama şefkat güçlendiricidir. Çocuklar şefkatle öğrenir, şefkatle büyür. 
Bunu yapabilmeleri için de anne babaların eğitilmesi gerekir. Özellikle okullarda yapılabilecek aile eğitimlerini ihmal etmeme-liyiz. Milli Eğitim Bakanlığı`nın bu konuda standart programları var, oldukça zengin ve eğitsel bir içe-riğe sahip bu eğitimler Karasu`da veriliyor mu, bilmiyorum. Verili-yorsa, artırılmalı, değilse başlatıl-malıdır. 
Sevgili anne babalar ve tüm yetiş-kinler, gücünüzü başarıda, güç gösterisinde aramayın. Çocuklara gücün sevgide, şefkatte olduğunu anlatmadan ve hissettirmeden, nasıl barıştan söz edebiliriz ki? 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 810