SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

HAYALİMDEKİ KARASU...


Yeni yıla girdik ya, hayal kursak olabilir, değil mi? Hayalimdeki Karasu`da neler var? 
İlk aklıma gelen, okur-yazar bir Karasu! Hani insanların  kitap okumayı ve düşüncelerini yazarak ifade etmeyi tercih ettiği bir yer! 
Öğretmen eğitimleri yaparken soruyorum: günlük gazete okuyan var mı? Genellikle, grubun dörtte biri evet diyor. Soruyorum: süreli (aylık ya da haftalık) dergi izleyen var mı? Grubun ancak  yüzde 10`u evet diyor. Soruyorum: televizyon izleyen var mı? Herkes evet diyor. 
Tabi ki, kendisi süreli dergi izlemeyen öğretmenin öğrencisi izler mi? Soruyorum: öğretmeni olduğunuz sınıfa aylık bir dergi geliyor mu? Bilim-Çocuk dergisi filan? Hiç evet yanıtı almadım henüz.
Benim öğretmen lisesi  öğrencisi olduğum zamanlar, bundan nerdeyse 40 yıl önce, sınıfca  TÜBİTAK Bilim Teknik dergisine abone olmuştuk. Her ay postayla gelen dergimizin sayılarını biriktirir, yıl sonunda da ciltletirdik. Süreli bir dergiye abone olmanın tadı başkadır. Öğrenciler bir devamlılığı, bir tamamlanmışlığı öğrenirler. Dergilerde kısa yazılar yer alır, okunması daha kolaydır, daha tadı damakta kalır. Gelecek sayı heyecanla beklenir. 
O zamanlar her sınıfta bir kitaplığımız ve okulumuzun da kocaman bir kütüphanesi vardı. Şimdi, Karasu İlçe Halk Kütüphanesine hangi dergiler geliyor diye merak ettim. Geliyorsa bile, oraya gidip bu dergileri okuyan da var mı acaba?
Nerden çıktı bu dergi konusu derseniz, okuma alışkanlığı geliştirmenin en doğal başlangıç adımlarıdır ve devamlılığı sağlamaya yarar diye cevaplayabilirim. Tabi, eğer  “okumayı seven” çocuklar büyütmek istiyorsanız…
Okuma ve  yazma, sağlıklı kişilik gelişiminin temel yaşam becerileri arasındadır. Okuyan şehir, okuyan okul, okuyan aile olmamız gerekir. Hayalimdeki Karasu`da her yaştan insan kitap okumaya alışkın, çeşitli türdeki yayınları değiş-tokuş ediyorlar, yeni kitaplar sipariş ediyorlar. Her yıl kitap fuarlarını heyecanla bekliyorlar. Ayrıca yaz aylarında sezon boyu açık kalan kitap fuarı var. Karasu`da 3-4 tane de kitapçı var, eski ve yeni bir çok kitabı bir arada buluyoruz. Bu kitapçılar aynı zamanda kütüphane gibi, orada oturup biraz okuyabilir ve bir bardak da çay içebilirsiniz. Bir masada dergiler, bir masada satranç tahtası var.
 Hayalimdeki Karasu`da edebiyat şenlikleri yapılıyor. Şairler, yazarlar Sakarya nehrinin denize dökülen ağzında, Acarlar longozunda, Küçükboğaz gölü kıyısında Karasulularla buluşuyor. Karasulu sanatçılar bu etkinliklere ev sahipliği yapıyor. Öğrenciler, edebiyat atölyelerine katılıyor.
Hayalimdeki Karasu`da gözleri gülen, mutlu çocuklar resim, heykel, müzik atölyelerinde kendini var ediyor!
O kadar kolay ki! Öyle güzel insanlarımız var ki! Hepsi gerçek olacak!


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 858