SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

HAYALİMDEKİ ÖĞRETMEN...


       ’’ Öğretmenlik için söylenen sözlerden biri “kutsal bir meslek” olduğudur. Kutsal olana pek dokunulmaz ama ben bu yazımda öğretmen niteliklerine bir “dokunmak” istiyorum.
   Öğretmenlerle yaptığımız bir çalışmada, hayal ettikleri öğretmenin niteliklerini listelemelerini istedik. Birbirinden pek farklı olmayan listelerin ortak maddeleri şunlardı: 
Düzgün giyimli olsun, giysileri “tarz” olsun.
Konuşması, diksiyonu düzgün olsun
Güler yüzlü, sıcakkanlı olsun
Anlayışlı olsun
Sabırlı olsun
Güvenilir olsun
Mesleki bilgisi iyi olsun
Eğlenceli olsun
Bu listede eksik olarak gördüğüm maddeleri de ben eklemek istiyorum. Bakalım listenin tümünü nasıl değerlendireceksiniz:
Kitap okumayı çok sevsin.
Bilimsel bilgiyi kullansın.
Yaratıcı etkinliklerle ders yapsın.
Öğrencileri doğa ve çevre sevgisi, ilgisiyle eğitsin.
Toplumsal sorunların farkında olsun.
İçinde yaşadıkları çevrenin özelliklerini bilsin ve çocuklarla iletişim konusunda buna göre davransın.
Öğrencilerin gelişim dönemi özelliklerinin farkında olsun.
Mesleğiyle ilgili gelişmeleri izlesin.
Okul hayatının tümüne katılsın. Sınıfında ders yapıp gitmesin.
Öğrencilerin bireysel özelliklerini izlesin.
Velilerle iletişimi iyi olsun. Düzenli veli toplantıları yapsın.
Öğrencileri sanatsal etkinliklerle tanıştırsın
Öğrencilerin beslenme ve sağlıklarıyla ilgilensin. Öğrenmenin beslenmeyle ilişkisini bilsin.
Öğrencilerin düşünme becerilerinin gelişmesi için çaba harcasın. Ezberden değil, düşünerek, yorumlayarak cevap vermeye özendirsin.
Hiçbir öğrenciyi etiketlemesin. Sınıfta “harika” ya da “zayıf” öğrenciler olmasın. Her zaman, her öğrencinin “elinden geleni yapması” için yüreklendirsin.
Öğrencilerin spor yapmaları için olanaklar sağlamaya çalışsın. En azından kendi derslerinde bedensel olarak egzersiz ya da ısınma hareketleri yaptırsın. Hareketli çocukların daha kolay ve derinlemesine öğreneceklerini bilsin.
Evet, ben listeye devam edersem, “süper” bir öğretmen istediğimi düşüneceksiniz. Ama bir daha okuyun, çocuğunuzun böyle bir öğretmeni olsun ister miydiniz? Peki, bu bir hayal mi yoksa böyle öğretmenler var mı?
Bence var. 
Bir zamanlar daha çok vardı. Köy Enstitüleri adı verilen eğitim enstitülerinde yetişmişlerdi. Bu öğretmenlerin çoğu artık hayattan ayrıldı. 
Ama onların yetiştirdiği ve daha sonra da öğretmen okullarında yetişen öğretmenlerin sayısı azalsa da, yeni kuşak öğretmenler arasında da çok idealist, çok içten çaba gösteren öğretmenler var.
Bu öğretmenler Karasu`da da var. Sayılarının çoğalması, biraz da velilerin nasıl bir öğretmen hayal ettiğine bağlı. 
Öğrenciye ne olursa olsun “yüksek başarı” kazandıran öğretmen mi, onu sanatla, sporla, kendine güvenli ve mutlu yetiştiren öğretmen mi? 
Ne istiyorsanız, onunla karşılaşacağınıza inanın. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1873