SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.03.2019

HAYAT NEYLE BAŞLAR?


Pazartesi günü Kentpark`ta bir resim sergisi açıldı. Karasu Lisesi öğrencileri, resim öğretmenleri Gülçin Çar önderliğinde, , “HAYAT BİR ÇİZGİYLE BAŞLAR” başlığıyla, çalışmalarını sergilediler. Desen çalışmaları, kara kalem ve yağlı boya ve farklı resim teknikleriyle bezenmiş tablolar, atık malzemelerden oluşan tablo ve üç boyutlu eserler, hepsi bir yıl boyunca, mesleğine ve öğrencilerine özen gösteren, değer veren öğretmeni hissettiriyordu. Burada öğretmene vurgu yapıyorum çünkü öğrenciler ne kadar yetenekli ve istekli olurlar-sa olsunlar, onlara sahip çıkan, destek veren bir öğretmen ve ona da onay veren bir müdür olmazsa, böyle şehrin meydanında sergi filan açılmaz. Fotoğrafta gördüğünüz genç öğrencimizin, sayfamız siyah beyaz olduğu için renklerini fark edemediğiniz böyle güzel bir tablosuyla karşılaşamazsınız. 
Sergide bir de anne-kızla tanıştım. Şimdi 11. Sınıfta okuyan ve genetik mühendisi olmak isteyen kızının resim çalışmasıyla gurur duyduğu belli olan annesi, sergiyi benimle gezmekte olan altı yaşındaki yeğenim İsmail Deniz`i sergi tanıtım panosuna bir çizgi çizmesi için yüreklendirdi. “haydi” dedi ona, “sen de çiz, sanata başla” 
Böylece bir kere daha sacayağı kuruldu: 1. Çocukların sağlıklı gelişimi için, erken dönemde desteklenmeleri önemlidir. 2. Aileler çocuğunu sanatsal etkinlikler için desteklemelidir. 3. Öğretmenler ve sanat eğitimcileri, çocuklara programlı bir sanat eğitimi seçeneği yaratmalıdır.   
Çocukların yaratıcılığının geliştirilmesinde çok etkili olan sanat çalışmaları, aileler tarafından desteklenip öğretmenler tarafından da yönlendirildikten sonra da, topluma açık bu tür sergiler ve gösteriler büyük önem taşır. Bu nedenle serginin kent meydanına taşınmış olması da çok önemlidir. Aslında doğal olanı da budur ve umuyoruz ki okul müdürlerimiz ve milli eğitim müdürlüğümüz ilçe çapında okulların sanat eğitimi sergisi için her yıl işbirliği yaparlar. 
Hayat ister bir çizgiyle başlasın ister bir noktayla, nasıl devam ettiği önemlidir… İncelikle, özenle, sabır-la, azdan çok üretmenin yolunu öğretir sanat, insanları birleştirir, yeni sorun çözme yollarının farkına varmamızı sağlar, farklı düşünsek de kavga etmeden konuşabilmemize yardım eder. Evet, bu kadar güçlü-dür, yeter ki onu ciddiye alalım… 


Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 876