SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 17.10.2018
  • Ana Sayfa
  • »
  • HAYATTAKİ BAŞARI OKULDA MI BAŞLAR?

HAYATTAKİ BAŞARI OKULDA MI BAŞLAR?


Başarı her ailede farklı beklentilerle ve farklı ölçütlerle ifade edilir. Kimi insanlar başarıyı eğitim kademelerinde yükselme ile ölçerler. Çocukları işsiz kalmış, parası yokmuş önemli değildir, “okumuş” olması önemlidir. Kimi insan da, eli ekmek tutsun, hayatını kazansın, ailesini geçindirsin yeter diye düşünür. Daha birinci-ikinci sınıfta okuyan çocuklar bile, “yazılı oldunuz mu, kaç aldın bakalım, karnesi zayıf mı bunun” gibi,  sorulara muhatap olurlar. 

Güçlü yanlarımız

Bazen ailelere “çocuğunuz neleri iyi yapıyor” diye sorduğumda, hemen cevap veremeyenler olur, sorunlara o kadar odaklanmışlardır ki, olumlu özellikler gözden kaçmıştır. Kimileri, de olumlu özelliklerin önemli olmadığını, bunlar hakkında konuşmamız gerekmediğini, bir an önce sorunları çözmek gerektiğini düşünürler. Oysa insan olumlu yanlarıyla güçlüdür ve sorunlarını aşabilmesi için güçlü yanlarını desteklemek gereklidir.    Çocuğunun matematik notunu yeterli bulmayan aile, onun diğer yaşam alanlarındaki başarılarını da görmezden gelir. İyi bir sporcuymuş, müzikte yetenekliymiş, arkadaşları tarafından çok sevilen, çok takdir edilen biriymiş, bunların önemi yoktur. Hatta, “ madem o kadar becerebiliyor matematiği de halletsin o zaman” diye hesap sorulur. Olumlu yanları desteklenmeyen çocuklar ise, “ne yapsam da yaranamam zaten” diye umutsuzluğa kapılır, çabalamaktan vazgeçer, başaramayacaklarına inanırlar.   

Karşılaştırmalar

Anne-babaların en önemli açmazlarından biri de çocuklarının başarılarını başka çocuklarla ölçmeye kalkmaktır. Arkadaşları, akrabaları ya da kardeşi hep ondan iyi yapar bir şeyleri ve o da onlara bakıp biraz örnek almalıdır, onlardan neyi eksiktir ki! Bu uyarılar çocuk ya da yetişkin olsun her insanı mutsuz eder, incitir. Hırslandırması bile iyi değildir, çünkü kendini değil başkalarını aşmak amacıyla hareket etmesini sağlar. Oysa çocuklarınızı kendi başarı çizgilerini ilerletmeleri için yüreklendirmeniz işe yarar, olumlu duygular oluşturur ve çocuğun kendine güvenini destekler.

Çözümleri birlikte arayalım…

Okul başarısı yüksek olan çocuklarımızın bu deneyimlerini yaşamlarının tüm alanlarına yaymasının daha kolay olacağını düşünebiliriz. Ama hayatta başarılı olmanın başka başka yolları neler olabilir? “Başarılı Çocuklar Büyütmek Hakkında  Eğitimciler ve Anne-Babalarla Söyleşi” konferansına katılarak bu çözüm yollarını birlikte araştırmaya ne dersiniz?

Sizleri, 6 Eylül 2013 Cuma günü, saat 18.00 ‘de, Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa davet ediyorum. İstanbul Kültür Ün. Öğretim Üyesi ve Klinik Psikolog, Sanat Terapisti Yard. Doç. Dr. Nevin Eracar’ı birlikte dinleyelim. Sorular sorup yeni kararlar alalım, çocuklarımızı “mutlu ve başarılı” kılmak için nelere odaklanacağımızı konuşalım.

 

 Haftaya kadar ödev: “Başarmak” sizin için ne anlam taşıyor? Çocuklarınızın ne tür başarıları sizi mutlu ediyor? “Başarıya ulaşmak” için neleri feda edersiniz, nelerden vazgeçmezsiniz? Eşinizle, arkadaşınızla bu konuyu tartışın.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1167