SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

HAYIR DESENİZ NE OLUR?


Haftalardır gündemimizde, “evet mi, hayır mı” diyeceğimiz var. Cumhuriyet yönetiminin anayasası değiştirilerek başkanlık sistemine geçilmesi öneriliyor. Nisan ayında yapılması planlanan referandum için her iki görüşün taraftarları var güçleriyle çabalıyor. 
Bu tartışma ülkenin geleceği için… Biz de, “bireysel” var oluşun bir koşulu olarak, niçin “hayır” demeyi öğrenmemiz gerektiğini konuşalım, ne dersiniz?
Hayır diyebilmek, kendimizi korumak için sahip olmamız gereken bir beceri. Kültürümüz bizi daha çok uyumlu olmaya, büyük ve güçlü olanı memnun etmeye zorlar. Anne-babanın sözünden çıkılmayacağını öğreniriz. Öğretmenden iyi bilemeyeceğimizi öğreniriz. Tabağımızdaki yemeği bitirmezsek arkamızdan ağlayacağını öğreniriz. Büyükler ne derse onun olacağını öğreniriz. Gelenekleri bozmamak, pişmiş aşa su katmamak gerektiğini öğreniriz. İtiraz etmemek, karşı çıkmamak, görev üstlenmek “olumlu” kişilik özelliği olarak tanımlanmıştır da, kendi sınırlarını çizmek, istemediği her tür iletişime dur demek, karşısındakinin beklentisine göre değil kendi ihtiyaçlarına göre tutum almak ise, “problemli” olmanıza yol açar... 
Hayır diyebilmek, “dayatmaları kabul etmiyorum, benim de düşüncem, inancım, isteklerim var” diyebilmek  öğrenilen bir beceridir. İnsanın özgüveniyle ilgilidir. Sanırız ki, hayır dersek bize bencil derler, güvenilmez olduğumu düşünürler, burnu büyük, zor, beğenir derler, bize kızarlar, kaba ve incitici bulurlar, kızgın-sinirli biri gibi algılarlar, sevilmem, iyi insan gibi görülmem, yalnız kalırım, reddedilirim…. 
Oysa hayatımızın tek sahibi, davranışlarımızın, düşüncelerimizin, duygularımızın gerçek sorumlusu biziz.  Hayır demeyi öğrenmek ve sürdürmek için, yapabileceklerimiz var. Öncelikle, sorumluluklarınızı üstlenmelisiniz. Hayır derseniz kısa vadede bazı kayıplarınız olabilir ama unutmamalı ki, risk olmadan gelişme olmaz. 
Sınırlarınızı belirlemelisiniz.  Bu yüzden suçlanabilirsiniz, bazı kişileri memnun edemeyebilirsiniz, acı verebilirsiniz, siz de acı çekebilir, hatta itiraz ettiğiniz için fiziksel-sözel şiddete uğrayabilirsiniz.
 Dürüstlük ve samimiyetle davranmalı, iletişimlerinizde açık, berrak olmalısınız. Her sorunu çözemeyeceğinizi bilirseniz, “çözmeye çalışmanız” da gerekmez...
 Bazan da uzlaşmayı tercih edebilirsiniz. Yolunu şaşırmış ve sizin şeridinize geçerek üstünüze gelmeye başlamış bir arabadan kaçtığınız için size kimse korkak demez. Çarpışmayı önlediğiniz için doğru olanı yapmışsınızdır. Hayatta kaldığınız zaman, bu sorunu çözme olanağınız da olacaktır. 
Hayır demek, kişisel bağımsızlığımızı koruyabilmek demektir. Başkalarına bağımlı olan kişiler, kendi kararlarını almaz, kendi tercihlerini yapamaz. Kendi sınırlarımızı belirlemezsek başkaları bize sınır koyar. Sınırlar önemlidir. Sınırlar hem özgürlük hem de sorumluluk alanımızı çizer. 
Yaşamınızın sorumluluğunu almak için beklemeyin. Çocuklarınızın düşünerek, öğrenerek, anlayarak büyümesine yardım edin.  Kendine güvenen çocuklar büyütün. Gerisini onlar hallederler…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 519