İHMAL ETTİKLERİMİZİhmal, bir kişiye, bir duruma, bir nesneye ya da bir olaya hakettiği ilgi ve özeni göstermemek, boşlamak, ciddiye almamak olarak tarif edilebilir. Dolayısıyla, tercih edilecek bir tutum değil. İhmal edilmekten pek hoşlanmayız. Ama ya ihmal ettiklerimiz? Bunun sorumluluğunu ne yapacağız?

“İnsan en çok neleri ihmal ediyor” diye bir araştırma yapsak, bana öyle geliyor ki, “kendini” diye bir sonuca ulaşırız. Peki, kendimizin nesini en çok ihmal ediyoruz acaba? Bedenimizi mi, sosyal ihtiyaçlarımızı mı, duygusal yakınlık ihtiyacımızı mı, başarma ihtiyacımızı mı? Her bir insan için bu liste o kadar değişiklik gösterebilir ki…

Haydi, kendiniz için bir liste yapın:

-          En son ne zaman bedeninizin sağlığını gözden geçirdiniz? İçtiğiniz sigaranın, tükettiğiniz alkolün, yediğiniz fazladan yiyeceklerin, almayı ihmal ettiğiniz vitaminlerin, hareketsizliğinizin ya da çok ağır bedensel çaılşmanın vücudunuzu ne hale getirdiğine bir baktınız mı?

-          En son ne zaman sevdiğiniz kişilerle eğlenceli bir zaman geçirdiniz? Sadece eğlenmek için, fazladan bir işe girişmeden sadece dinlenmek için nereye gittiniz?

-          En son ne zaman yeni bir şey öğrenmeye kalktınız? Mesleğiniz için, merakınız için, başkalarına yardımcı olmak için, neyi farklı yapmayı denediniz?

-          Üstünüze vazife olmadığı halde, birini mutlu etmek ya da ihtiyaçlarını gidermesine yardım etmek için bir şeyler yaptınız? Yardımlaşma ve dayanışma adına hareket ettiniz?

-          En son ne zaman şöyle eski sevdiğiniz müzikleri dinleyip, zamanı sakince, huzurla geçirdiniz?

-          En son ne zaman, sevme ve sevilmenin tadını almak için eyleme geçtiniz? Ne zamandır aramadığınız birini aradınız, sevdiklerinize en iyi yaptığınız yemekle bir akşam ziyafeti hazırladınız?

Bu yazdıklarımın hepsi fantezi, sizi kendi durumunuzu gözden geçirmeye bir davet. Sizin hayatınızda neler olup bitiyor, neleri ihmal ediyorsunuz? Bu durumun üstesinden gelek için harekete geçersiniz belki. Yardım isteyebilirsiniz, belki etrafınıza bir bakınırsınız, size güç verebilecek ne tür olanaklarınız var?

İhmallerin sonucu her zaman kısa sürede ortaya çıkmıyor. O sorumsuzca tükettiğimiz zararlı maddelerle bedenimizi ihmal etmenin bedelini, yıllar sonraki bedensel hastalıklarla ödüyoruz. Sadece işe zaman ayırıp ailemizi ihmal etmenin bedelini, çocuklarımız büyüyünce, bizden ayrılıp bir daha arkalarına bakmak istemediklerinde yalnızlıkla ödüyoruz. Sevdiğimiz kişiyi duygusal olarak ihmal etmenin bedelini, öfke dolu bir ilişkiyi sürüklemek zorunda kalmakla ödüyoruz.

Her ihmal bir bedel ödetir. Bunu hatırda tutarsak, belki şimdiki hayat kalitemizi artırmak için çabalarız.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 49