SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 19.03.2019

İŞTE TATİL BAŞLADI!


8 Haziran`da ilk, orta ve lise düzeyindeki okullar ders progra-mını sonlandırdı, öğretmenler henüz okullarda ama öğrenciler çoktan tatilde! 
Sevgili çocuklar ve gençler, bakalım bu yaz için ne planlarınız var? Öncelikle, tatil için plan yapma planınız var mı? Üç aylık zamanı nasıl geçireceksiniz? Az zaman değil, bir yılın dörtte biri… Diğer 9 ay boyunca, okullu yaşamınızı aileniz ve öğretmenleriniz planlamış oluyor ama şimdi güç sizde! Evet, neler yapacaksınız?
Hemen, kitap okumak geldi mi aklınıza? Acaba internetteki gezintilerinizin bir kısmını da ilginizi çekebilecek kitapların keşfi için yapabilir misiniz? Eminim, siz “anne-baba, şu kitabı internetten sipariş edebilir miyiz, bu yaz onu okumak istiyorum” derseniz sevinçle kabul edeceklerdir! Kendi kitaplığınızı oluşturmak çok iyi bir olabilir. 
Ama belki de bu yaz Karasu İlçe Halk Kütüphanesini keşfetmek istersiniz! Belediye binasının hemen yanındaki salonunda, sizleri bekleyen kütüphaneyi ziyaret edebilir, oradan da ödünç kitap alıp okuyabilirsiniz. 
Belki yazın zamanınızı spor yapmak için kullanacaksınız. Yaz spor okullarını takip edeceksiniz. Bedeninizin biraz harekete, esnemeye ihtiyacı var belki… Belki sanat etkinlikleri varsa onlara katılmak isteyeceksiniz. Hoşunuza giden, ruhunuzu geliş-tiren müzik ya da resim atölyele-rine katılacaksınız…
Belki de doğayla biraz yakınlaşır-sınız. Evinizin bahçesi varsa bir köşesinde bitkiler, sebzeler yetiş-tirmek için heveslenirsiniz. Belki balkonunuzda saksıda çiçek yetiştirmek için çabalarsınız. 
Belki doğal kırmızı çamur gördüğünüz bir yerden biraz alır ondan heykelcikler, oyuncaklar yaparsınız. Çamurun sizi nasıl rahatlattığını deneyimlersiniz belki…
Umarım zamanınızın çoğunu bil-gisayar başında oyunla ya da in-ternet gezintileriyle geçirmeye-ceksiniz. Umarım televizyon en yakın arkadaşınız olmayacak.
Evet, sevgili anne-babalar… Bu yazıyı aslında size yazdığımı biliyorsunuz. Çocuklarınızı yaz tatilinde sağlıklı etkinliklere yönlendirin, onları destekleyin diye sesleniyorum. Biraz tembellik, biraz geç kalkmak, biraz televizyon, biraz bilgisayar, hepsi olsun elbette ama bu kadarla kalmasın, çocuklarınızı bilim, sanat, spor ve doğa ile buluşturmak için çabalayın.  Küçük yaşlardan itibaren bu etkinliklere katılan çocukların kendini ifade etme, problem çözme, çalışmayı sevme, sabırlı olma, dikkatli olma gibi yetenekleri gelişir. Sözle değil, eylemle öğrenir çocuklar, onlara bu fırsatları sağlamak görevinizdir. 
Çocuklarınızı ailenin günlük hayatına da dahil edin. Sorumluluk, çocuklara hoşnutluk verir, kendini ciddiye almasına neden olur, onun kaldırabileceği şekilde, onu aşırı yorulmasına yol açmayan görevler de verin. Her çocuk büyümek ve bu arada takdir edilmek ister. Tüm bunları dengeleyebilirsiniz.
 Her şeyiyle, iyi tatiller!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 188