SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 18.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • Kaliteli Yaşam Örneği:Neşet Abi

Kaliteli Yaşam Örneği:Neşet Abi


  Karasu Haber`de okudum haberi: Neşet Çakmak`ı kaybettik! Derin bir acı duydum. Yüzyüze hiç tanışmadığım Neşet abiyi artık hiç göremeyeceğim! Onu Karasu dışındaki dostlarıma kaç kez anlattım! “Karasu küçük bir ilçe ama orada en kaliteli şarkıları söyleyerek müzik yapan bir grup vardı, Neşet abi vardı, gitar çalardı, şimdi devam etmiyorlar ama Karasu`ya gittiğimde onları arayıp bulmak istiyorum” diye planlar yaptım! Gençliğimde benim için, müzik denen sihirli dünyanın bir habercisi gibi, gerçek olamayacak kadar ulaşılmaz bir masal kahramanı gibi idiler. Onu yakından tanıyanlarla konuştum. Kafamdaki mucizenin gerçek olduğunu öğrendim. Kişiliği ve davranışlarıyla kaliteli bir insan ve bir sanatçı özelliği taşıdığını söylediler. Pek çok öğrenciye gitar dersi vermiş, emeğini, sanatını paylaşmış.

  Bizler için böyle bir müzisyenle aynı yerde yaşamak ne büyük şanstı! Acaba bu şansı Karasu`da yaşayan kaç aile değerlendirebildi, çocuklarını sanat eğitimine yönlendirme ihtiyacı duydular? Bunu bilmiyorum ama Neşet abinin önümüze açtığı bu “Kaliteli yaşam” yolunda yürümenin önemini sizinle paylaşmak istiyorum:

  Kişilik gelişiminde sanatın önemi

Sanat, çocuk ve gençlerin kişilik gelişimi için çok önemlidir. Eğer bir ailede, bir okulda, bir dernekte, bir mahallede ve giderek bir ilçede, bir şehirde, bir ülkede, sanat ve özellikle müzikle uğraşan insanlar varsa, kavgalar, anlaşmazlıklar, şiddet azalır, yaratıcılık, üretim, paylaşma ve birlikte iş yapma becerisi artar. Bana öyle geliyor ki, müziğin en temel ögesi ritmdir, sesten önce ritm gelir, belli bir ritmi yoksa, sesler “müzik” halini almaz. Ritm demek denge demektir. Bunu insan hayatıyla birleştirirsek, dengeli bir hayat yaşayabilen, hataları ve eksikleri de olsa, yaşamını dengede tutabilen insan, kaliteli yaşıyor demektir. Yani müzik insanların hayatına denge ve kalite katar. Sadece müzik değil, resim, heykel, dans, tiyatro, edebiyat gibi diğer sanat alanları da kişiliğin sağlıklı gelişimini desteklemek açısından çok önemlidir.

  Çocuklarınızı ulaşabildiğiniz tüm sanat eğitimi ve sanat etkinliklerine yönlendirin. Göreceksiniz ki, okul başarıları da, arkadaş uyumları da daha çok artacak. Sizinle ve kendileriyle de kavgaları azalacak, daha huzurlu, yaratıcılıkları gelişmiş, üretken insanlar olacaklar. Meslekleri ve işleri ne olursa olsun, sanatla ilgilenmek onları daha nitelikli gençler ve yetişkinler haline getirecek. Neşet ağabeyleri gibi, saygı gören ve değerli bir insan olacaklar.

  Bütün isteğimiz, çocuklarımızı “iyi bir insan” olarak büyütmek değil mi?

  Örnek gösterebileceğimiz çabaları için minnetle, saygıyla anıyorum Neşet abiyi. Karasulular olarak O`nun değerini yaşarken ne kadar hissettirebildik bilmiyorum ama hiç olmazsa adını unutturmayalım. Giderken bize müziği bıraktı, özenle teslim alalım ve o da huzurla uyusun şimdi.

 

  Haftaya kadar ödev: Karasu`da sanat eğitimi için ne seçenekler var? Resim, müzik ya da başka sanat kursları, eğitimler var mı? Hangi yaş grupları için var? Öğrendiklerinizi bana da   05337170355 nolu telefonumdan ya da olgupd@gmail.com adresinden ulaştırır mısınız? 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1397