SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

KARAR VERMEK...


   Karar vermek bazen zor olur, seçenekler çok olduğu için ya da sadece iki seçenek olduğu için… Karar vermek, aynı zamanda sorumluluk almayı gerektirir. Hele de vereceğiniz karar sizden başkalarının da hayatını etkileyecekse, işler daha da zorlaşır. 
   Ailede kimin karar aldığı çok önemlidir. Annenin dediği mi oluyor, son sözü baba mı söylüyor yoksa her şey çocukların istediği gibi mi oluyor? Doğru dürüst bir karar alınmadan, her şey rastgele mi yaşanıyor? Ya da herkes bir arada, eşit söz hakkıyla ortak karar mı alıyor?
Karar almak için elinde seçenekleri olması gerekir insanın. Giyecek tek bir paltonuz varsa örneğin, hangisini giysem diye kararsız kalmazsınız. Tek çeşit yemeğiniz varsa, ne yesem diye düşünmezsiniz. 
Her şey bu kadar kolay değil elbette. Sonuçta, tek başımıza karar alamayacağımız çok şey var hayatta. Ama bazı şeyler de var ki kimse bu konularda sizin yerinize karar alamaz.
Dürüst biri olup olmayacağınıza siz karar verebilirsiniz örneğin. Alnınızın teriyle mi para kazanacaksınız yoksa başkalarının emeğiyle mi geçineceksiniz?
Nazik biri olup olmayacağınıza da siz karar verin. Kimseyi umursamadan canınız nasıl isterse yaşayıp yerlere tükürerek, sigara fırlatarak yaşamanıza bir engel yok. Karar sizin.
Adil biri olup olmayacağınız da size bağlı. Kimsenin hakkını çiğnemeden, gerçeklere gözünü kapamadan, hukuka uygun çözümler arayarak yaşamak, sizin kararınız…
Saygılı biri mi olacaksınız yoksa kendinden başkasını beğenmeyen biri mi? “O da kim oluyormuş” diye mi konuşacaksınız, “sizi dinliyorum, buyurun” diye mi? Bakın bu da tek başınıza karar verebileceğiniz konulardan biri. 
Yardımsever biri mi olacaksınız, kendinden başkasına hayrı olmayan biri mi? İşte yine karar sizin! İster ihtiyacı olanlara yardım eden, paylaşımcı biri olursunuz, isterseniz her koyun kendi bacağından asılır diyen biri!
Sevgi dolu mu olacaksınız, kin ne nefret dolu biri mi? İşte bu da sizin kararınızla olacak bir şey! Kim sizin yerinize duygularınızın yönünü tayin edebilir ki, çocuk musunuz siz, öyle hissetme böyle hisset diye komut verelim?
   Gördüğünüz gibi, tek başınıza karar verebileceğiniz pek çok konu var. Hem de öyle konular ki, hayatınızın niteliğini belirliyorlar. 
   Karar vermek için seçeneklerin olması gerekir demiştik. Ama bazen seçenekleri çok olunca, kendisi için işe yaramayan kararlar da alabilir insan.  Tercih ölçütlerimiz neler?   Dürüstlük, paylaşmak, sevgi, saygı, adalet ne kadar önemli bizim için? 
Önce bunu kararlaştıralım!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 455