SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

KARASU’DA YAŞAMAK


Karasu`da sürekli yaşamıyorum. Zamanımın bir kısmı da Ankara`da  geçiyor. Büyük bir şehirde ya da  küçük bir ilçede yaşamanın farkını sık sık hissediyorum yani. Bugün size Karasu`da yaşamanın benim için ne anlama geldiğini yazmak istiyorum. 
Şunu biliyorum: Nerede değil, nasıl yaşadığımızdır önemli olan. Ankara`da olup sinemada bir film izlemeden yılı geçiren, Karasu`da olup Maden Deresi`nde bir keşif gezisi yapmadan yaşlananlar var. Hayatı sadece zorunlu görevler çerçevesinde yaşayanların, eğlenmeyi, keşfetmeyi, merak etmeyi unutanların nasıl bir çevrede yaşadıklarının hiçbir önemi yok. 
Şunu da biliyorum: Yapmak istediklerimizi, eğer sadece kendimiz içinse, erteliyoruz. Hepimiz değilse de çoğumuz, öncelikle başkalarını memnun etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden nerde yaşarsak yaşayalım, hep yarım kalan işlerimiz var.
Karasu`da bir süreliğine görev yapan ya da sonradan buraya gelip yaşayan insanlarla konuşunca, iki Karasu`dan söz ediyorlar: Biri sakin, güleryüzlü, eğlenceli, insancıl Karasu; diğeri turistik bir yer olmasını fırsat bilen kaba, paragöz, bencil insanların yaşadığı Karasu…
Düşünüyorum, benim Karasu`da ikinci tipteki insanlardan tanıdığım yok. Demek ki kendi kabuğumda yaşıyorum biraz. Daha fazla yerel gazeteleri okuyor, internet bağlantılarını izliyorum Karasu`nun. O zaman daha netleşiyor durum. Neyi merak ederseniz onu var ediyorsunuz!
Benim gördüğüm Karasu`da İsmail Yavuzyiğit öğrencileri halk danslarıyla eğitiyor! Fatma Püskül kadınlarla KARGEM`de kurslar düzenliyor! Hüseyin Yılmaz öğretmen Kızılcık köyünde velileri için seminer düzenliyor! Gökçe Kocaman okulun öğrencilerine en iyi psikolojik danışmanlığı yapmak için çırpınıyor! Timur Acar, Çetin Kaya, Yusuf Demircioğlu, tiyatroyla, sanatla ilgilenen gençlere model oluyor! Benim gördüğüm Karasu`da Okan Demirkol tulum çalıyor, Aziziyeli gençler Kafkas dansları yapıyor! Yenimahalle`nin genç muhtarı Bünyamin Ceylan hem mahallesine sahip çıkıyor hem saz çalıp türküler söylüyor! İş adamı Alper Tatlı gençlerin sağlıklı geleceği için emeğini, parasını zamanını harcıyor!
 Biliyorum aynı zamanda molotoflar atılıyor, yolları seller basıyor, silahlı kavgalar oluyor, kadınlar öldürülüyor, trafik cinayetleri yaşanıyor, uyuşturucu kullanan ve satanlar yakalanıyor! Cihan Hoca`nın yazıları her şeyi açıklıyor! Bunları da biliyorum ve o yüzden Karasu`da yaşamak sadece güzel ve eğlenceli değil, aynı zamanda “gerekli” diye düşünüyorum.
Aile olarak sizin yapmanız gereken de, çocuklarınıza sahip çıkmak. Çocuklarınızı tanıyın, onlara olumlu model olun. Karasu`da yaşamanın tadına varsınlar, insanca ilişkiler içinde büyüsünler. Okullarınızın rehberlik servislerinden yararlanın, öğretmenlerle görüşün. 
Karasu`da daha huzurlu yaşamak için siz de çaba gösterin.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2266