SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • KARASU’NUN ’’KÜÇÜK’’ GELİNLERİ

KARASU’NUN ’’KÜÇÜK’’ GELİNLERİ


   Geçen hafta gazetemizde bir haber yayınlandı: “Beş yıl önce 15 yaşındaki sevdiği kızı kaçıran genç, kız 17 yaşına gelince evlendi ama açılan kamu davası nedeniyle 5 yıl sonra, yaşı küçük kızla evlenmekten 8 yıl hapis cezası aldı.” Bir çocukları da olan genç adam ve ailesi perişan hale düşmüş. Karasu`nun bir köyünde yaşayan ailenin büyükleri, “cumhurbaşkanımız da eşi ile 15 yaşındayken evlenmiş”  diye duruma isyan etmişler, üzüntü içindelermiş.
   Son yıllarda bu konu toplumsal bir yara olarak, gerek kamu yönetiminde gerekse hükümet dışı kurum ve dernekler, örgütler aracılığıyla ele alındı, küçük gelinlere izin verilmemesi gerektiği, kız çocuklarının okula devamı gibi konular kampanya haline getirildi. Ama gördüğünüz gibi, insanlar lafa değil, icraata bakıyor: Cumhurbaşkanımız da 15 yaşındaki kızla evlenmiş, biz yapınca mı kabahat oldu, diyor. Haksız sayılırlar mı?
   İnsanların yaşamı,  gelişim dönemlerine ayrılarak ele alınıyor. Genel olarak, 0-12 yaş arasını bebeklik ve çocukluk dönemi olarak, 12-18 yaş arasını ergenlik dönemi olarak değerlendiriyoruz. Son yıllarda ergenlik döneminin 24 yaşa kadar  uzatılması gerektiği belirtiliyor. Çünkü beynin gelişimi ile ilgili son araştırmalarda, karar verme sürecinde aktif hale gelen beyin hücrelerinin gelişiminin 24 yaşa kadar tamamlanmadığı görülmüş. Dolayısıyla sağlıklı karar vermek için fiziksel olgunlaşmanın tamamlanması gerektiğini düşünecek olursak, ergenliğin 24 yaşa kadar sürdüğü kabul edilebilir oluyor. 
   Günümüzde çocuklar ve gençler hareket, eylem, bedensel ve duygusal yönden bağımsız hareket edebilme becerileri yönünden gerilemiş durumdalar. Kendileri adına sürekli büyüklerin karar aldığı bir hayatı yaşıyorlar. Kendileri için doğruyu-yanlışı, iyiyi-kötüyü ayırt etmeyi çok geç yaşta öğreniyorlar. Buna rağmen, erken yaşta evlilikler, erken yaşta sözlenmeler, nişanlar olursa, ne olacak? Bu gençler, kız ya da erkek eğer doğru karar vermediklerini anlarlarsa kim onlara yeni yaşam planları yapmak için destek olacak?  “Ben o zaman küçüktüm, yeterince sağlıklı değerlendirememişim, bir hevese kapılmışım, şimdi yanlış tercih olduğunu anladım” deme hakları var mı sizce? Kimse onlara bu özgürlüğü veriyor mu?
   Çocuklarınızı kendi başına karar vermeleri için cesaretlendirin. Hep daha farklı seçenekler olabileceğini öğretin. Tercih yaparken nelere dikkat edeceklerini iyice anlatın. Hayatta hiçbir kararın geri dönülmez olmadığını da ekleyin. Yeter ki, sağ ve sağlıklı olalım. Çocuklarınıza, yeğenlerinize, komşunun çocuklarına da sahip çıkın, kimse onları çocuk ve ergen iken evlendiremesin. 
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 2257