SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

KARASU VE KÜLTÜR


   Bazı insanların kalitesinden söz açmak istediğimiz zaman, onu tanımlamak için  “kültürlü” deriz. Bu sözcükle, onun çeşitli konularda fikir sahibi, dengeli, özenli, saygın biri olduğunu anlatmak isteriz.  Kültürlü insanların olduğu topluluklarda yaşam daha doyurucu, daha içten, daha mutluluk vericidir. Kültürlü olmak çok okumak, çok yazmak, çok gezmek, çok görmek, çok düşünmek ve düşündüğünü paylaşmak demektir. Böyle insanların birbiriyle paylaşamayacakları bir şey yoktur. Aksine birikimlerini ve kültürlerini paylaşarak yaşamlarını zenginleştirirler.
   Kültür, toplumun değerlerinin, geleneklerinin, sorun çözme yollarının kuşaktan kuşağa aktarılması demektir. Eğer bu aktarım olmazsa, kültürel geçmişinden yoksun kalan insanlar hep yeniden başlamak zorunda kalırlar hayatı yapılandırmaya ve devamlılık olmazsa dengesizlik olur. Bu yüzden, kültür, sosyal hayatın kalitesi demektir.
   Peki nasıl aktarılır kültür? Yalnızca yaşayıp giderken öğrenilenlerle mi? 
   Kültür, yazıyla ya da sözel olarak, masallar, hikayeler, şarkılar türkülerle, el sanatlarıyla, tiyatroyla, edebiyatla ve daha pek çok araçla geleceğe taşınır. Evlerimizin mimarisinden giysilerimize kadar bizi biz eden nesneler, semboller, araçlar kültürümüzü yansıtır. Böylece tanıdık ve güvenli bir hayatın içinde buluruz kendimizi. Güvende olmak, insanı huzurlu kılar, istekli ve neşeli insanlar oluruz.
   Karasu`da 2003-2004 yıllarında, yaz aylarında tiyatroyla ilgilenen gençler vardı. Ağustos sonunda gösteri yaparlardı. Bir de, adı “Dergi” olan bir dergi çıkarıyorlardı. “Biz kültürümüzü taşıyoruz” diyorlardı. Bu derginin bir sayısını, “KARASU`YA KÜLTÜR MERKEZİ” kapağıyla çıkarmışlardı. O zamanlar seslerini duyuramamış olacaklar ki, bugüne değin böyle bir merkez açılmadı.
   Sanırım artık bu istekleri yerine gelecek! Karasu`da kültür merkezi açılmasını, gençlerin burada sanatla, sporla, üreterek zaman geçirmesini projelendirenler var! Gençler için en önemli ihtiyaç, yaşam enerjisini sağlıklı etkinliklere yönlendirebilmeleridir. Böyle merkezlerde sistemli ve farklı etkinlikler düzenlenebilir. Okul dışında gidilecek sağlıklı bir ortam oluşur. 
   Gençlerin hem kendilerini iyi tanımaya, hem de içinde bulundukları çevreye yabancılaşmadan, bütünleşerek yaşamaya ihtiyaçları var. Okuma klupleri, çevreyi tanıma amaçlı gezi etkinlikleri, tiyatro, edebiyat, resim, müzik atölyeleri, düşünme becerilerini geliştiren, insanın ufkunu açan yaratıcılık atölyeleri, drama eğitimleri…
   Yapılacak çok şey var ve eminim Karasu`da bu insan kaynağı da var. Sadece eyleme geçmek, bu merkezleri birden fazla açmak ve gençlere sahip çıkmak gerekli.
   Gençlere biz sahip çıkmazsak, onlar da kendilerine sahip çıkamıyorlar. Dağılıyorlar hayatın içinde ve zararını hepimiz çekiyoruz.
   İnsan, insan olmayı insanlardan öğreniyor. Ya da öğrenemiyor…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1179