SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 27.05.2019

KARNE ALMAYA HAZIR MISINIZ?


Okullarda birinci yarıyıl tamamlanıyor. Öğrenciler 19 Ocak’ta ilk dönemin ders başarısı ile öğretmen gözlemlerini içeren karnelerini alacaklar. Beklentiler, hayal kırıklıkları, sevinçler, kaygılar, üzüntüler ve kutlamalar, pek çok duygu birbirine karışacak. Aslında sadece bir ara değerlendirme olan bu notları bir veri olarak ele almakla bir sonuç olarak ele almak arasında fark var. Siz ebeveynler olarak hangisini yapacaksınız?

Karnesini alan çocuğunuzu nasıl karşılayacaksınız? Başarısını övecek veya zayıf ders notları için suçlayacak mısınız? Belki de oturup birlikte değerlendirme yaparsınız.  Hangi konularda kendini geliştirmesi gerekir, hangi başarılarını devam ettirecek, hangi yeni planları yapacak? Daha başarılı olmak için daha farklı ne yapması gerekir? Hem başarılı hem mutlu bir çocuk olmak isterse neleri dikkate alacak?

   Çocuklar, yetişkinlerin bir tür yansımasıdır. Bu yansıma bazen net bir şekildedir bazense görüntü biraz kaymış, biraz şekil değiştirmiştir. Tamamen büyüklerin model alındığı iddia edilemez, çocuklar bazen modellerin tam tersi olmayı da kararlaştırabilirler. Yani babanız sizi dövüyorsa, siz de çocuğunuzu dövmek zorunda değilsiniz, tam da bu yüzden siz çocuğunuza sınırsız izin veriyor da olabilirsiniz. Ama bu sınırsız bırakma yüzünden sonunda baş edemez olursunuz ve bir bakarsınız onu durdurmak için dövüyorsunuz! Babanız gibi davranmama kararınız yüzünden, çocuğunuzun neye ihtiyacı olduğunu göremez olursunuz! Bunun yerine sadece kendi çocuğunuzu tanımaya ve onun ihtiyaçlarını keşfetmeye çalışırsanız, işte o zaman sağlıklı bir gelişim için şansını artırmış olursunuz.

Çocuk gelişiminde sertlik değil ama tutarlı bir disiplin, önemlidir. Çocuklar davranışlarının sonuçlarını deneyimleyerek büyürlerse, kendi yetenek ve ihtiyaçlarının farkına varabilirler.  Bu yüzden, karne bir değerlendirme aracı olabilir. Çocuğunuzun karnesinden nasıl etkilendiği önemlidir, gizleyerek ya da umursamayarak, övünerek ya da takdir bekleyerek; hangi şekilde davranırsa davransın, sizin ona vereceğiniz tepki biçimi de sizin karne notunuzdur. Çocuğunuzun duygularına değer verin, kendini nasıl hissettiğini anlamaya çalışın ve bunu yargılamayın, korkusu, mutluluğu, üzüntüsü ya da öfkesi, hepsi ona ait ve özel duygulardır, ona hissetmeyi yasaklamaya kalkmayın. Çünkü bunu başaramazsınız ve sadece çatışırsınız. Çocuğunuzun karne başarısı ya da genel olarak toplum içindeki yeri nasıl olsun istiyorsanız, siz de çocuğunuza öyle davranın.  Saygı duyarak, severek, şefkatle ve tutarlı bir ilgiyle, dikkatle büyütün onu. Siz de kendinize bir karne verin. Bunu yapmaya hazır mısınız?

 

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 357