SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

KEMAN ÇALAN ÇOCUKLAR


Gazetemizdeki ilanı görünce yüzümde kocaman bir gülümseme oluştu, Karasu`da keman dersleri veren bir müzik eğitimcisi var! Çocuklar için ne mükemmel bir fırsat! Kimbilir ne yetenekli çocuklarımız var keşfedilmeyi bekleyen! 
Keman virtüözü Cihat Aşkın geldi aklıma. Ailesinde müzikle uğraşan hiç kimse olmamasına rağmen, ilkokuldaki mandolin dersleriyle ortaya çıkan müzik yeteneği, şimdi onun dünyaca ünlü bir keman sanatçısı ve bestecisi olmasına yol açtı. Cihat Aşkın, “Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA)” adını verdiği bir projeyle her yıl farklı şehirlerde 20 öğrenciye keman öğretiyor. 81 şehirden 1620 küçük kemancı! Bu projenin Ankara`daki küçük sanatçılarının konserini izlemiştim, öylesine harikaydı ki! 
İşte şimdi benzer bir şey neden Karasu`da olmasın! Bizim çocuklarımızın da keman sanatçısı, besteci, müzik araştırmacısı olarak büyümelerine ne engel var! İşte ünlü tenor Hüseyin Likos Karasu`lu değil mi!
Bu soruya ciddiye alırsak, ilk cevap “yetişkinler engeli var” olurdu herhalde. Yani anne babalar böyle bir yol açmazsa, çocuklar nereden gelişsin! Müzik öğretmenleri müfredatın dışında bir müzik eğitimcisi olmaya ve çocukları nitelikli müzik ürünleriyle tanıştırmaya çabalamazlarsa öğrenciler neye heveslensin! Nitelikçi sanatçıların davet edildiği konserler, dinletiler düzenlenmezse çocuklar kime özensin,  kimi örnek alsın!
Ama şimdi bir fırsat var işte, tutun çocuğunuzun elinden, neymiş bu keman kursu, sizin çocuğunuz çalmak ister miymiş, bir öğrenin! Kazanacaklarınızın yanında ne kaybedeceksiniz? Biraz para veya zaman kaybettiğiniz çok gereksiz başka uğraşlarınız olmadı mı hayatınızda? Çocuğunuzu sanatla büyütmek, sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek ve böylece akademik başarısını da artırmasına fırsat vermek için, müzik eğitiminden daha iyi bir yol olduğunu mu sanıyorsunuz?
İnanıyorum ki, hepimiz kavgasız gürültüsüz, insanca yaşanan bir dünyada, huzurlu çocuklar büyütmek hayalindeyiz. Ama bunu hayal etmekle olmasını sağlayamıyoruz. Çocuklar için sanatla, sporla, kitapla, bilimle, oyunla, eğlenceyle dolu bir çevre yaratmamız gerek. Müziğin çocuk gelişimindeki olumlu etkisi hakkında her geçen gün yeni bir bilgi açığa çıkıyor. Genç anne adayları  hamilelikleri boyunca bebeklerine klasik müzik dinletiyorlar. Facebookta bebeklerin  müziğe verdikleri sevimli tepkilerle ilgili yüzlerce video dolaşıyor.  
Bilmem Karasu`daki bu müzik kurslarına ilgi var mı ama ben bu eğitimi veren müzik eğitimcisini gönülden kutluyor ve teşekkür ediyorum. Karasu`da onun kıymetini bilen çok insan olduğuna inanıyorum. Belki biraz geç hareket ediyorlardır ama burada olduklarından eminim. Karasu`da keman eğitimi alan çocuklarımızı izleyeceğimiz bir konserin ardından da yazacağıma eminim!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1249