• Ana Sayfa
  • »
  • KENDİMİZİN ÖĞRETMENİ OLMAK...

KENDİMİZİN ÖĞRETMENİ OLMAK...


    24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, hafta boyunca öğretmenlik hakkında konuşuldu. Hatırladığım en eski meslek hayalimdi öğretmenlik, bana bir peri gibi gelen ilkokul öğretmenim İksir Sema Tekin`den esinleniyordum hep.  
   Psikolojiye ilgim ağır basınca, psikolojik danışman olarak sürdürdüm meslek hayatımı. Şimdi ise, gerek psikoterapi eğitimlerinde, gerekse kurumsal ve kişisel gelişim programlarında ders vermeye devam ediyorum. En çok karşılaştığım cümlelerden biri, “hocam siz daha iyi bilirsiniz” cümlesi oluyor. Bu doğru mu, öğretmenler daha mı iyi bilir her zaman? 
   Öğretmenliğin görev tanımı ve anlamı hakkında çok değişik görüşler var, ama sanırım ortak noktaları, öğretmenin iyisinin öğrencisine balık vermeyip balık tutmayı öğretmesi gerektiği görüşüdür. 
Ben buna bir ekleme daha yapmak isitiyorum, öğretmenin iyisi, öğrencisinin “kendine öğretmenlik yapmasını” hedefleyen kişidir! 
   İnsan kendine nasıl öğretmenlik yapar? 
   Bunun için öncelikle ihtiyaçlarımızın farkında olmamız gerek. 
   Bir düşünün, sizin ihtiyacınız nedir? 
   Diyelim ki, birisinin sizi dinlemesini istiyorsunuz. Ama kime anlatmaya kalksanız, onun dertleri de ortaya dökülüyor, kendinizi onu dinlerken buluyorsunuz! Ya da ne yapıp yapmayacağınızı dikte edenler var! Ya da derdinizi beğenmeyen, küçümseyenler var! 
Eh, siz de, alın elinize kalemi, kendinize anlatın. Yazın, yazın, yazın… Sonra onları saklayın ya da işiniz bittiyse atın gitsin! Göreceksiniz, kendinizi en iyi siz dinliyorsunuz!
Herkesin içinde kendine yardım kapasitesi var. Bunun için kendinize izin vermenizden başka bir şeye ihtiyacınız yok. Belki de bunun yolunu bulmak için bir yardım alırsınız, o kadar. 
Halil Cibran bu konuda şöyle söylüyor: “Öğretmen eğer bilge ise,  sizi kendi bilgeliğinin eşiğine davet etmez, sizi kendi bilgeliğinizin ocağına yönlendirir.”
Aslında, bu ifade tam anlatıyor benim de maksadımı, kendi bilgeliğinizin, öğretmenliğinizin farkında olun ve cevabını bildiğiniz soruları, daha da emin olmak adına başkalarına sormaktan vazgeçin! 
    Çok severek söylediğimiz “hayat bayram olsa” şarkısının sözlerinde de vardı: “Bu dünyadaki en bilge kişi kendini bilendir / bu dünyadaki en güçlü kişi gönül fethedendir”…
Kendinizi fethedin, ne zenginlikleriniz var kimbilir…
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 15