SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

KENDİNE SAYGI DUYMAK


   
              
    Öğretmen  Halil Öz, geçen hafta kalp krizi geçirerek öldü. Öğretmenlik onurunu korumak için düzenlenen yürüyüşteydi. Çünkü biri onun onurunu, mesleğini, kişiliğini hiçe saymak istemişti. Sınıfta öğrencileriyle dersteyken giyimine kuşamına laf edip saygısızca bağırıp çağırmıştı. Yasalar karşısında yetkili oluşunu böyle değerlendiren biriydi. Görüşlerini, eleştirilerini makamın-dan aldığı güçle, pervasızca, en hoy-rat, en kaba şekilde dile getirmekten çekinmeyen biri. Kendine saygısı olmayan,  sevgisiz ve özensiz biri. 
    Eğer bir yerde bir zorba, bir saldırgan varsa, orada ayak altında kalmış, yok sayılan, aşağılanan bir çocuk vardır. Zorbanın içindeki çocuktur bu, bir çocuk olarak hak ettiği güvende olma, değerli olma, saygın olma ihtiyacı giderilmemiş, mutsuz ve hayal kırıklığı içinde bir çocuk. Var olmak için “güçlü olma” kararı almış bir çocuk. Güçlü olmak için zorba olması gerektiğine karar vermiş, kendi gücünü “başkasını ezmek” için kullanmakta sakınca görmeyen bir çocuktur o. 
    Çocuklar büyüklerden onay ve takdir beklerler. Kendilerine güven-meyi büyüklerle ilişkiler içinde öğre-nirler.  Sizin ne söylediğinize ve ne yaptığınıza değil, “nasıl” söylediği-nize ve “nasıl” davrandığınıza ba-karlar.  Ne zihinleri ne de bedenleri öğrendikleri hiçbir şeyi  unutmaz.
    Eğer onları “çocuk yerine” koyarsanız, hep onların yerine karar alırsanız,  onlar da büyüdüklerinde, yönettikleri kişileri “çocukmuş gibi” azarlarlar.
    Eğer çocuğunuza değer vermez ve onun tercihlerine saygı duymazsanız, onlar da büyüdüklerinde başkalarını umursamazlar, tercihleri ve farklılıkları önemsemezler, tek tip davranışlar beklerler.
    Eğer çocuklarınıza başkalarına saygılı olmayı, yeryüzündeki tüm insanların eşit olduğunu, görevleri-miz farklı olsa da aynı insan haklarımızın ve sorumluluklarımızın olduğunu öğretmezseniz, kendilerini çok önemli, başkalarını önemsiz zannederler. 
    Eğer hata yaptıklarında şefkatle, anlayışla çözüme odaklanarak ilişki kurmazsanız, onlar da sorun çözmenin tek yolunun cezalandırmak olduğunu zannederler. 
    Eğer onlara görgüyü, nezaketi, anlayıp dinleyerek konuşmayı öğretmezseniz onlar da başkalarına söz hakkı vermezler. 
    Halil öğretmen, derse girip çıkıp maaşını alarak öğretmencilik oynamak istemeyen; öğrencilerine kitap listeleri vererek okumaya, düşünmeye, anlamaya yönlendiren cesur ve sevecen bir öğretmenmiş, ölümüyle tanıdık onu. Gözün arkada kalmasın öğretmenim, biz de senin gibi öğrencilerimizi kabalıktan, korkaklıktan, zorbalıktan korumak için çabalamaya devam edeceğiz. Zorbaları da merak edeceğiz, ne tür bir zorbalığın ortasında büyümek zorunda kaldılar acaba diye…  Onlara ayna tutacağız ve kendi içlerindeki çocuğa şefkat göstermelerini öğreteceğiz. 
    Her çocuğun güven, şefkat ve dürüstlük içinde yaşamaya hakkı vardır. Böyle bir ülkede yaşamak için çabalamaya devam edeceğiz.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 915