SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 17.10.2018

KİMİ ÖZLER İNSAN?


   Aslında, en çok kendisini... Çünkü özlediğimizde yansıyan, bizim suretimizdir. İnsan en çok kendisini özler. Yalnız kalmıştır ya da öyle sanmaktadır da ondan özler. 
   Kimi özler insan?
   Yitirdiği, bir kere daha göremeyeceğini düşündüğü dostlarını mı? Aslında, en çok kendisini… Çünkü dostlarında var ettiği kendi düşünceleridir. Onları, kendi gibi düşünüyorlar, hayata aynı pencereden bakıyorlar diye seçmiştir. Bu pencere illa da aynı siyasal düşünce, aynı çocukluk ortamı, aynı okul arkadaşlığı değildir. Aynı fotoğrafı beğenme, aynı müziği dinleme, aynı yolda yürümeyi sevmedir daha çok. Dostluk kefil olmaktır, onun “öyle” demeyeceğine ve “böyle” yapacağına…
   Kimi özler insan? Birlikte ne çok şeye güldüklerini hatırladığı arkadaşlarını mı? Aslında, en çok kendisini… Çünkü birileriyle gülebilmek de bir beceridir. Ne güzel gülüşlerdir onlar… Ağız dolusu… hesapsız ve gerçek.
  Kimi özler insan? Annesinin kucağını, babasının güvenini, kardeşlerinin desteğini mi? Aslında en çok kendisini… Çünkü ailesidir onu biçimlendiren. Hayatın nasıl yaşanacağını onlardan öğrenmiştir. Neler değerli, neler önemli, nelerden vazgeçilmez… 
   Kimi özler insan? Yurdunu mu, halkını mı, onlardan uzaktayken? Aslında en çok kendisini… Çünkü, yurdu büyük ailesidir onun. Dağıyla, deniziyle, diliyle, türküsüyle onu kimliklendiren. 
   Kimi özler insan? Okumaktan hoşlandığı yazarları, onlardan yeni sözler duymayı mı? Aslında en çok kendisini… Çünkü okur olmak, yazarı sahiplenmektir. Benim için yazıyor, bir kere daha yazsın demektir. Onun hiç yitmemesini, hep var olmasını istemektir okur olmak. 
   Kimi ya da neleri özlüyorsunuz? Özlediğiniz şeyler için çaba harcıyor musunuz? Özleminiz sadece zihninizde mi yoksa dilinize de döküyor musunuz? “Seni çok özledim, kendini özletme” diyor musunuz? 
  Bu hafta, 1999 depreminin 15. Yıldönümü haftası. Bu büyük felakette sevdiklerinden ayrılmak zorunda olanlar için, özlem hiç bitmiyor.
   Siz de, sevdiklerinize, onlarla bera-berken de özlediğinizi hissettirin.
Birisi sizi böyle sevdiğinde, ne kadar iyi hissettiğinizi hatırlayın. Harekete geçin, sevdiklerinize duygularınızı iletin.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1313