SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 23.05.2019

NE İSTEDİĞİNİ BİLMEK...


    Seçebilmek için, sadece seçeneklere sahip olmak yetmez, daha önemlisi, ne istediğini bilmek gerekir. Eğer neye ihtiyacınız olduğunu ve aynı zamanda neyi istediğinizi belirlediyseniz, seçmek kolaylaşır. Yok değilse, seçiminizi etki altında, sonrasını düşünmeden ya da baskı sonucu yapmışsınız demektir ve  bu da “seçemediğinizi” gösterir. 
    Yetişkin insanlar, önlerine seçenek konulduğunda çeşitli verilere dayanarak analiz ve sentez yapabilirler. “Bu işe mi girsem, ötekine mi; bu arabayı mı alsam öbürünü mü; bu şehirde mi yaşasam başka bir şehirde mi; bu partiye mi oy versem diğerine mi; bu kişiyle evlensem mi evlenmesem mi?” Tüm  bu soruları kendi kendi-lerine sorup, çözüm bulamazlarsa danışıp, araştırıp karar verebilirler.
    Ancak bazı yetişkinler vardır ki, bu kararları almakta çok zorlanır, kendi arzu ve isteklerinden vazgeçip başkasının önerisini ya da seçimini kabul ederler! Sorduğunuz zaman “sorun çıkmasını istemedim” derler, “herkes öyle söyledi ben de kabul ettim” derler. 
    İşte bu yetişkinlerin çocuklukları-na baktığımızda, hep “çocuk yerine” konulduklarını, ciddiye alınarak büyütülmediklerini görürüz. Anne-babaları ya da diğer yetişkinler,   onların yerine karar almış ve kendileri ya da dünya hakkında ne istedikleri ve ne düşündükleri ile ilgilenmemişlerdir. Bu yetişkinler fiziksel olarak büyümüş ama kararlarının sorumluluğunu almaktan uzak, yetersiz birer çocuk gibi hissetmeye devam etmişlerdir. Bu yetişkinlere çocukken ne istediği sorulmamış, kendi hayatlarının egemeni olduklarını deneme fırsatı sunulmamıştır. O yüzden büyümüş olsalar da, deneyimsiz oldukları konularda davranış değiştirmekte güçlük çekerler, çocukken hangi okula gideceğine, kimlerle arkadaşlık edeceğine karar veren ebeveynleri gibi otorite sahibi insanlara tabi olurlar, onların söylediği gibi davranırlar.
    Siz, çocuğunuzun kararlı, sözüne güvenilen ve saygın biri olmasını hayal edersiniz. 
    İşte bunun için, çocuğunuzun ne istediğini bilen, kendinin farkında olan, kendine saygısı olan biri olarak büyümesine yardım edin! Onu dinleyerek, seçenekler sunup anlatarak, onu bilgilendirip sonra da karar vermesini sağlayın!
    Yanlış seçimler yapsa da hemen önüne geçmeyin, denemeden nasıl olgunlaşacak?
   Her seçim, bir seçeneği terk ediş ama diğer seçenekle yola devam ediştir aynı zamanda. Yani dünyanın sonu değildir. 
    Çocuğunuza güvenin. Onun da kendine güvenmesini sağlamanın tek yolu budur. Yanlış yapsa da, onu aşağılamayın, sahip çıkın. Sizden sabırlı olmayı da öğrenmesi gerekir.
    Şimdi hepimiz için sabırlı olma zamanı. Ne istediğini bilen çocuklar yetiştirmediğimiz sürece, başkaları-nın isteklerine boyun eğen, azla yetinen insanlar topluluğu olarak yaşamaya devam edeceğiz. Ne istediğini bilen, cesur, dürüst çocuklar yetiştirmeye gayret edelim, onlar kendilerini kurtarırlar.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 927