SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 17.10.2018

NE VERİRSEN ELİNLE...


    “Ne verirsen elinle, o gelir seninle.” Bu sözleri ilk olarak babaannemden duyduğumu hatırlıyorum. Ne zaman bir şeyleri paylaşmaktan ya da ikili ilişkilerden söz edilecek olsa, aklıma gelir. Babaannem bizi, başkalarına yararlı olmamız, bencil olmamamız ve insanlarla elimizdekileri paylaşmamız 
gerektiği şeklinde öğütlerdi. Üstüne de annemin, mahallemizin yaşlısı Şaziye teyze için “ O ne zaman sizi bakkala göndermek isterse, oyununuzu bırakıp gideceksiniz, ona her zaman yardım edeceksiniz” uyarıları da eklenince, biz hayatın hep böyle yaşanacağını zannederek büyüdük. Başkalarına yardım ederek mutlu olursun, yaşlılara öncelik verirsen yararlı olursun, paylaşırsan huzurlu olursun!
İnsanın en büyük arayışı, huzur ve mutluluk! Başarı, para ya da sağlık sahibi olmak istesek de, hepsinin amacı kendimizi iyi, mutlu hissetmek…. 
   O halde, kendimize soralım: Çocuklarımızı neye inandırıyoruz? Hayatın anlamını nasıl sunuyoruz? 
Geçen hafta öğretmenlerle yaptığımız bir çalışmada, 35 öğretmenden 20`si günlük gazete okuduğunu söyledi. Önce “yine iyidir” dedim içimden, sonra da ikinci soruyu sordum; kaç kişi gazeteleri internetten değil elden satın alarak okuyordu? Tahminiz ne? Ben söyleyeyim, sadece 4 kişi…
Bunun anlamı şu: Evlere gazete girmiyor. Çocuklarımızla bir yaşam olayını, üzücü ya da sevinç veren haberleri konuşmak için günlük hayattan beslenmiyoruz. 
Karasu`da kaç evde yerel gazete okunuyor acaba, çok merak ediyorum. Oysa günlük hayatın ve çevremizde olan bitenlerin farkına varmak için yerel gazeteler ne güzel kaynaklardır! Ayrıca, günlük ya da aylık, süreli bir yayının evlere girmesi, tutarlı ve düzenli bir yaşama da örnek olur. Çocuklar, ritim ve düzene ihtiyaç duyarlar ve bunun mümkün olduğunu ilk yaşam çevrelerinde görürlerse bu fikre inanırlar.
Kısacası, ne verirsek çocuklara, nelere inandırırsak onlar, geleceğe öylece taşırlar. 
    Babaannem hayatta değil, nur içinde yatsın, onun söylediği gibi yaşayarak mutlu olduğumu izlediğine eminim. Annem hala -kendisi hiç yaşlanmadığı için- yaşlılara yardım ediyor, bize örnek olmaya devam ediyor. 
Ben ve kardeşlerim şanslı çocuklardık. Almanın, vermenin, paylaşmanın tadıyla büyüdük. Siz de çocuğunuza bu fırsatı verin. Onlara özenin, güvenin. 
    Ne demiştik: onlara ne verirseniz, onlar da size ellerindekini sunacaklar!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 786