SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • OKULA BAŞLAYAN ANNE-BABALAR(!) HAKKINDA

OKULA BAŞLAYAN ANNE-BABALAR(!) HAKKINDA


Okula başlamak, çocuklarımızın yaşamında önemli bir dönemeçtir. Okul öncesi eğitim almış olsalar da ilkokula başlamanın başka bir anlamı olur onlar için. Artık büyüdüklerinin kanıtıdır okul, her şeyi kendileri başaracaktır! 
Okullu olmak çocukların bir kısmı için heyecan verici, olumlu bir duygu iken, bir kısmı da endişeli ve gergin olurlar. Genellikle bunun nedeni, kaygılı ebeveynlerdir. “Çocuğum okula alışacak mı, benden ayrı kalacak mı, arkadaş edinebilecek mi, başarılı olacak mı, ya mutsuz olursa, ağlarsa?” Tüm bu kaygılar, belli etmemeye çalışılsa da çocuk tarafından da hissedilir ve çocuklar da bu çembere katılırlar, ağlayan, annesinden ayrılamayan, arkadaşlarıyla geçinemeyen ya da iletişim kurmayan öğrenciler olurlar.
Oysa, çocuklar bu yeni başlangıca adım adım hazırlanırsa, kendilerine güvenildiğini hissederlerse merakla, istekle okula gelirler. Hele de okulda onları karşılayan öğretmen hem sevecen hem de onları ciddiye alan bir öğretmense, cennette gibi hissederler!
Okul başladıktan sonra da her şeyden , önce, sürekli güçlü yanları öne çıkarmak iyi olacaktır. Bazen ailelere “çocuğunuz neleri iyi yapıyor” diye sorduğumda, hemen cevap veremeyenler olur, sorunlara o kadar odaklanmışlardır ki, olumlu özellikler gözden kaçmıştır. Yaşamın ilk yıllarından itibaren olumlu yanları desteklenmeyen çocuklar, “ne yapsam da yaranamam zaten” diye umutsuzluğa kapılır, çabalamaktan vazgeçer, başaramayacaklarına inanırlar.    Bu nedenle dikkatinizi çocuğun yapamadıklarına değil yapabildiklerine verirseniz, enerjisi artarak daha başarılı olacaktır.  Evde “değerli” olduğu duygusunu tadan çocuk mutlu olur, yaptığı şeylerden doyum alır, kendini gerçekleştirme olanağı bulur. Bu durum, tüm aile için geçerlidir. Evdeki bireylerden birinin mutsuzluğu ya da mutluluğu  diğer bireyleri de etkiler. Eğer aile içinde güven ve dayanışma varsa, çocuğun okulda karşılaştığı  olumsuz olaylar çok  yıkıcı olmaz. Güven duygusunun yaşandığı evlerde, çocuklar dış dünyanın yaratmış olduğu sıkıntı ve kaygılardan kendisini koruyabilir. 
Bunun yolu da çocukları katı kurallarla değil, esnek ama tutarlı ve kararlı tavırlarla eğitmeye çalışmaktır. Çocukların kendini keşfetmesine, ihtiyaçlarının farkına varmasına izin verin, destek olun. Onlar daha talep bile etmeden her şeyi önlerine sermeyin. Bırakın biraz talep etmeyi, beklemeyi ve kavuşmayı deneyimlesinler.  Okulu da abartmayın, çok anlamlar yüklemeyin. Hayatın doğal bir parçası, bir tercih, bir olanak olarak anlamlandırın.  
Başka velilerle, başka ebeveynlerle yarışmayın. “Biz okula başladık, ödevimizi yaptık, karnemizi aldık” gibi sözcüklerle kendinizi ele vermeyin. Okula çocuğunuz başladı, siz değil. Çok istiyorsanız, siz de ana-babalığın okuluna gidin.  Herkes kendi işini iyi yapsın. Çocuk bunu sizden öğrenecektir.

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 784