SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 21.09.2019

OKULLAR HEP TATİL OLSA!


Okullar hep tatil olsa ne güzel olurdu!
Evet, gerçekten!
İki ilkokul öğrencisinin kendi
arasında dertleşmesi böyle! Okullar hep tatil olursa, okul diye bir şey kalır mı, onu düşünemiyorlar! Onlar tatili seviyorlar. Çünkü, okulu o kadar sevmiyorlar! 
   İlkokulda olup da,  öğretmenlerini seven öğrenciler biraz daha şanslı. Onlar hevesle gidebiliyor okula. Ama bir de öğretmeniyle bağ kuramamış, tembel ya da yaramaz diye damgalanmış, arkadaşlarıyla geçinemeyen çocuklar ne yapacak? 
Ortaokulda lise giriş sınavlarının cenderesinde, okul dışında da dersaneye gitmeye zorlanan, daha oyun oynamaya doyamamış çocuklar ne hissetsin okul için?
Peki liseye gelip de, ergenliğin en hassas döneminde bağımsızlaşma, varlığını fark ettirme, arkadaşlık etme, eğlenme  arzuları, hayalleri içindeyken bunları erteleyip 4 yıl boyunca sadece test çözmesi istenen gençler ne düşünüyor okul hakkında? 
Bu durumda, kim tatil olsun istemez ki! Çocukların gelişim özelliklerini dikkate almayan, onlara akademik bir sınavdan başka değerlendirme ve yönlendirme olanağı tanımayan bir eğitim sistemimiz var! Ülkemizde pek çok sorun var ama asıl kıyamet eğitim sisteminin bu dağınıklığı, bu keşmekeş yüzünden amaçsız büyüyen bu çocuklar yetişkin olunca kopacak! Şimdi de yaşıyoruz zaten, aileler eğitimsiz, çocuklar sahipsiz, sanki çok büyük bir yermiş, ulaşmak, toparlamak çok zormuş gibi, ilçemizde hala uyuşturucudan, şiddetten, güvenlikten söz etmek zorunda kalıyoruz.
Sevgili anne babalar, öğretmenler, müdürler, tüm yöneticiler, işi gücü bırakalım, şu çocuklara okulu sevdirelim! Milli eğitim müdürü kimmiş, okullara  kimleri müdür yapmışlar, öğretmenleri okuldan okula rotasyonla yer değiştirteceklermiş, konuşulanlar hep  bunlar! Sanki okullar öğrenciler için değil de, tüm bu yetişkinlerin kendi aralarında kozlarını paylaşmaları için! 
Bu hükümet de değişecek bir gün, hangi makama gelirseniz gelin bu sadece sizin işiniz! İşinizi varlık nedeniniz haline getirmeyin! Büyüdüğünü kanıtlamaya çalışan, “benim babam çok güçlüüü” diye övünen, “öğretmen en çok beni seviyo” diye yarışan 3-6 yaş çocukları gibi davranmayın. Kısa vadeli çıkarlar için çırpınacağınıza, eğitim elden gitti ona bakın! Kendi çocuğunuzu da mı düşünmüyorsunuz?
Tüm ebeveynler, tüm yetişkinler, bir araya gelip düşünün, bu çocuklar nasıl bir kimlikle, nasıl bir kişilikle büyüyorlar? Nasıl bir gelecek için hazırlanıyorlar? Okullarda neler oluyor? Çocuklarınız yetişkin bir tutumla sorun çözebilen bir gençlik olarak mı eğitim alıyor yoksa sadece itaat etmeyi mi öğreniyor? Düşünün ve cevap arayın.
Bu arada, yarıyıl tatilinde de çocukları rahat bırakın, tatillerini yapsınlar.  
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 1504