SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • OKULLAR TATİL DEĞİL HAYAT OLSUN

OKULLAR TATİL DEĞİL HAYAT OLSUN


İlk ve ortaöğretimdeki öğrenciler tatile başladı. Öğretmenler bu yıl, seminer çalışmalarını gittikleri şehirde yapabilecekleri açıklandığı için, onlar da tatile başladı sayılır. Yani, okullar boşaldı!
Siz hiç Milli Eğitim Bakanlığı`nın “Okullar Hayat Olsun” adlı bir projesini duydunuz mu? Adı ne güzel! Duymadıysanız size anlatayım: Bu proje 2011 yılında başlamış. 5 yıllık süre konmuş.  Millî Eğitim Bakanlığı,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Türkiye Belediyeler Birliği  arasında imzalanan protokolle yürürlüğe girmiş ve projenin  koordinasyonu Millî Eğitim  Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne verilmiş. 
Okullar Hayat Olsun Projesi ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren okulların eğitim ve öğretim saatleri dışında belediyelerle işbirliği yapılması suretiyle velilerin ve mahallelinin hizmetine açılması, öğrenciler ve yetişkinler için birer hayat boyu öğrenme merkezi ile yaşayan güvenli alanlar haline dönüştürülmesi; belediyelerin yeni bir mekân oluşturmaksızın meslek ve beceri kazandırma, spor, kültür, sosyal hizmetleri için okulların çok amaçlı kullanılabilmesi ve ağaçlandırılması amaçlanmış.
Kısacası, yerel düzeyde milli eğitim müdürlükleri, orman işletmeleri ve belediyeler,  bu proje ile eldeki imkanları birleştirerek çocuklara ve ailelere hizmet etsinler, ders dışı zamanlarda da okullarda hayat olsun, sınıflar, toplantı salonları kullanılsın, aileler okulun imkanlarını kullanarak sosyalleşsin, kültürel etkinlikler artırılsın, çevre bilinci gelişsin, okul bahçeleri ağaçlandırılsın demişler.
Ne güzel fikir, değil mi? Peki, işliyor mu? Belki de işliyordur, ben bilmiyorum! Belediyemiz okullarda yaz kursları açılmasını destekliyordur, çocuklar sokaklarda verimsiz zaman geçirmek yerine okulda resim, müzik, drama, spor kurslarına devam ediyordur! Aileler çocukla iletişim, sağlıklı anne-babalık gibi kurslarla bilgi sahibi oluyordur! Benim bildiğim en az dört genç psikolog var Karasu`dan yetişen; Esra Ülev, Emek Birol, Sevdanur Tatlı ve Nadire Kacar bu velilere seminerler veriyordur! Projede Karasu`dan 29 okul var, bu okullardaki çocuklar sahipleniliyordur. İlçe orman işletmemiz okullarda ağaçlar dikmiştir, bahçeler çiçeklendirilmiştir! Çalışmak deyince hemen akla gelen sevgili İsmail Hakkı Yavuzyiğit, okul bahçelerinde ve salonlarında yer sıkıntısı çekmeden, rahat rahat halk oyunları kursları veriyordur! 
Böylece ne yapacağını bilmeyen, serseri mayın gibi ortalıkta dolaşıp sonunda kendine de çevresine de zarar vermeye başlayan çocuklar olmayacaktır Karasuda artık. 
Bunlar oluyor ve ben duymuyorumdur… Belki de ben bu projenin unutulduğunu, hatta hiç uygulanmadığını düşünerek şüpheci davranıyorumdur, haksızlık ediyorumdur!
Keşke öyle olsa! Ben haksız olsam ama okullar hayat olsa!

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 946