SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • OKULLAR YENİDEN AÇILIRKEN…

OKULLAR YENİDEN AÇILIRKEN…


Tatil bitip okullar yeniden açıldığında, her şey yeniden başlayacak, okulu özleyenler, heyecanla sınıflarına koşanlar olduğu gibi, kaygılı, huzursuz çocuklar da var. Okullarda bu sorunlar çözülmezse, aileler danışma merkezimize başvuruyorlar. Çocuklarının kaygıları için yardım almaya gelen bazı ailelerin ortak bir özellikleri var: bir kısmında anneler, bazen de babalar kendileri yardım almaları gerekecek düzeyde yoğun kaygılara sahipler. Ebeveynlik davranışları hakkında kendilerini eleştirenler, çocuklarının sağlık ve başarısı hakkında aşırı beklentilere sahip olanlar, bu konularda birbirini suçlayanlar… Elbette anne-babalar çocukları için kaygılanabilirler ama buradaki sorun kaygının çocuğa, onun gelişimini etkileyecek şekilde yansıması ve çocuğun güvensizlik duygusunun artmasıdır. 

Çocuk, içine doğduğu çevrede güvenle yaşayabileceğine inanmak ister. Bu inancı ona sağlayacak olan, yakın çevre ve en özelde de anne-babasıdır. Büyüdükçe bu çevre genişlemeye başlar. Okula başlamayla birlikte, çocuğun kendine duyacağı güven duygusunda öğretmen faktörü büyük rol oynar. 

Bir düşünün, sizin ilk öğretmeniniz kimdi? Size kendinizi nasıl hissettirmişti? Sınıftaki öğrencilere genel olarak nasıl davranırdı? Okulda sizi kaygılandıran bir şeyler var mıydı? Kendinizi güvende hisseder miydiniz? 

Çocuklar okulda öğretmenine güvenmek ister. Daha doğrusu, öğretmen kendisine güvensin ister. Böylece başarmak için, mutlu ve huzurlu olmak için bir kaynağa sahip olur. Kendisine güvenilen herkes, bu güveni kaybetmemek için çabalayabilir. Ama kendisine kuşkuyla yaklaşılan kişiler kuşkulu, korkak ve güvensiz olabilirler. 

Çocuğun okulda kendini güvende hissetmesi konusunda, anne babaların çok önemli bir görevi var: Her şeyden önce, çocuğu okula güvenle, huzurla göndermek. Çoğunlukla “Çocuğum benden ayrılmıyor” diye yakınan annelerin bu cümleleri, “ben çocuğumdan ayrılamıyorum” diye okunabilir. Annenin  böyle bir kaygısı varsa öncelikle kendisine ilişkin çözüm üretmesi gerekiyor. Kaygı, anneden çocuğa geçiyor.

Bazı çocuklar ise, korkularıyla baş etmede mutlaka bir uzman yardımına ihtiyaç duyabilir. Okulların psikolojik danışma ve rehberlik servislerinde görevli uzmanlar aracılığıyla bu yardımı almaya başlayabilirsiniz. Bu seçenek yoksa, ya da yeterli değilse, kamu hastaneleri ya da üniversite hastanelerindeki çocuk psikiyatrisi bölümlerine ya da çocuklar için hizmet veren danışmanlık merkezlerine başvurunuz. Çocuklar kendilerine özgü psikoterapi veya oyun terapisi teknikleriyle kaygıyla baş etmeleri için yardım alabilirler.  Bu durumu görmezden gelmemek ve kaygıyı geleceğe taşımaması için çocuğunuza yardımcı olmak, sizin göreviniz…

 

 

 

 

             

 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 491