SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 22.07.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • OKULLARDA PSİKOLOJK İLKYARDIM-1

OKULLARDA PSİKOLOJK İLKYARDIM-1


   1987`de Marmara Üniversitesinden 
psikolojik danışman olarak mezun oldum ve 20 yıl boyunca farklı şehirlerde  ilk, orta ve lise okul düzeylerinde, Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde uzman ya da yönetici olarak çalıştıktan sonra emekliye ayrıldım.  8 yıldır da özel olarak psikolojik danışmanlık hizmeti veriyorum. Bu demektir ki, 28 yılda epeyce gözlem ve deneyime sahip oldum. Okullarda psikolojik hizmetlerin önemini hem bir yurttaş hem  de meslek elemanı olarak çok iyi biliyorum.
   
Okul psikolojik danışma ve rehberlik servislerinde çalışanların bir kısmı, üniversitelerin psikolojik danışma lisansından mezun, bir kısmı da farklı bir lisans eğitiminden gelmiş bulunuyor. Hepsinin görev unvanı, “rehber öğretmen”. Her biri çalışma sürelerine ya da mezun oldukları üniversiteye bağlı olarak, farklı çalışmalar yapıyorlar. Kimi veli eğitimlerine ağırlık veriyor, kimi öğrencilerle psikolojik danışma görüşmelerine ağırlık veriyor, kimi müdürün verdiği görevleri, komisyon üyeliklerini ancak yetiştiriyor, kimi öğretmenlerle daha çok çalışıyor, kimi hepsini dengeleyebiliyor!
   Okulların en önemli görevlerinden biri, toplumda sağlıklı düşünme becerisine sahip, sorun çözebilen bireylerin yetişmesini desteklemektir. Her yaşta farklı derecelerde de olsa, kendini yöneten, karar alabilen, kendi aklını kullanmayı başaran bir nesil yetiştirmemiz beklenir. Son yıllarda okullar sadece sınav başarısına odaklanılan, öğrencilerin duygusal ve sosyal gelişiminin ihmal edildiği yerler oldu. Bunun yarattığı olumsuz sonuçları çözmesi için de rehber öğretmenlerden medet umuluyor. Arkadaşlık kuramayan, bilgisayara bağımlı, ya da aşırı tepkisel, kendini düzenleyemeyen, davranış bozukluğu gösteren çocuklar ve gençler var okullarda. Bu yüzden, rehber öğretmenlerin, birinci basamakta psikolojik ilkyardım sağlayabilmeleri çok önemli. 
   Sevgili anne babalar, çocuklarınızın haklarını en önce siz koruyacak, siz talep edeceksiniz. Okullarda çocuklarınızın sağlıklı psikolojik danışmanlık hizmeti alması hakkınız. Çocuğunuzun rehber öğretmenini tanıyın. Göreceksiniz, o da sizin ilginizle  mutlu olacak.  Veli-öğrenci-okul rehberlik servisi el ele verirseniz erken dönemde sorunları çözebilirsiniz. Kişilik gelişimi ve kimlik oluşturma sürecinde, okul psikolojik danışmanları gençlere çok sağlıklı model olabilirler. Siz de çocuğunuzu bu servislerden yararlanmaya teşvik edin.
   Belki bazılarınız, yeterince etkili olmayan hatta öğrencilere olumsuz model olan rehber öğretmenler olduğundan yakınacaksınız. Haklısınız ama her meslekte bu riskler vardır, değil mi?
   Siz ne istediğinizi bilirseniz, inanıyorum ki elde edersiniz. Tüm öğrencilere eşit bir şekilde ilgi gösteren, geleneksel değil de yaratıcı bir şekilde psikolojik danışmanlık yapan, mesleki gelişmeler konusun-da okuyarak, yazarak, eğitimler alarak, kendini besleyerek iyi bir uzman olmaya çalışan pırıl pırıl rehber öğretmenler tanıyorum ben. 
Bu konuya devam edeceğiz.
 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 867