SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • OKUMAYI SEVEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK

OKUMAYI SEVEN ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK


 


Çocuklara kitap okumayı sevdirmenin önemli olduğunu herkes savunur. Ama bu işte neden bu kadar yaya kalıyoruz?

 Okul öncesi dönemde kitapla tanışmış, kendisine hikayeler okunmuş, bir kitabın renkleri, resimleri, çizimleri, fotoğrafları ile karşılaşmış ve bu görsellerin neleri ifade ettiğini merak etmiş bir çocuk, kendisi de bir an önce okumayı öğrenmek ister. Heyecanla,  sözcüklerin kağıt üzerindeki hangi işaretlere denk geldiğini anlayabileceği zamanı bekler. Ama bunun için ne kadar istekli olsa da, belli bir olgunluk düzeyine gelmeyen çocuk, okumayı öğrenemez. Bu, sadece gözlemle vardığımız bir sonuç değil. “Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz” (1) isimli kitaptan bir alıntı: “ Okumayı bilmeyen küçük çocuklara kitap okumanın faydasının karşılıklı etkileşimden kaynaklandığı anlaşılıyor. Çocuklara dümdüz kitap okumak, hatta parmağıyla işaret ederek yanıtlayabileceği sorular sormak yerine onunla sosyal ilişki içine girerek dil gelişimini hızlandırabilirsiniz. Örneğin ona ucu açık sorular, kitaptaki karakterin davranışları veya özellikleriyle ilgili sorular sorup bunlara verdiği yanıtlara göre, siz de görüş belirtebilirsiniz. Kitaplara erişimin okul başarısıyla güçlü bir ilişkisi vardır. Benzer gelir ve ebeveyn eğitim seviyesine sahip ailelerde, evdeki kitap sayısı, çocukların okuma becerileriyle doğru orantılıdır. Çok kitabı olan çocuklar, olmayanlara göre üç yıl daha uzun okur. Çocuğun başarısı açısından evde kitap olması, anne babaların eğitimsiz olmasıyla üniversite mezunu olması arasındaki fark kadar önemlidir.”

Beyin araştırmalarına göre, okuma sırasında beynin öğrenme kapasitesi artıyor. Yani daha çok kitap okuyan çocukların beyni, farklı bilgileri kavrama ve hafızada tutmaya daha hazır hale geliyor.

Yani çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırın derken, sadece entelektüel bir çabadan söz etmiyoruz. Bütünsel bir gelişimi destekliyoruz. Kitap okumak bir hobi, bir zevk, bir boş zaman uğraşı olarak tanımlanmasın, anlamak, öğrenmek, merak etmek ve keşfetmek için bir araç olsun. Sadece kitap değil, gazete, dergi okumayı da sevdirin çocuklarınıza. Gazete ve dergilerin özelliği, süreli yayınlar olmalarıdır. Çocuklar, günlük ya da haftalık gazeteleri, aylık dergileri izlerken aynı zamanda devamlılığı, beklemeyi ve elde etmeyi öğrenmiş olurlar. Bu kavramları somutlaştırmanın bir yolu da dergi ve gazete aboneliklerini sağlamaktır. Evde bir köşede de olsa bir kitaplık oluşturun. Her fırsatta kitap hediye edin. Çocuğunuzu da başkalarına kitap hediye etmeye teşvik edin. Gezmeye gittiğiniz yerlerde kütüphaneleri de gezin. Kitap fuarlarını, yayınevlerini izleyin.

 Çocuklarınız için bu çabayı gösterin ki, onlardan da başarmak için çaba göstermelerini bekleyebilesiniz. Okuyun ki, okutabilesiniz.

 Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz, Sandra Aamodt-Sam Wang, 2013, NTV yay. 

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 712