SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.03.2019

ROL


Rol kelimesini pek çok anlamda kullanırız.  Tiyatro ya da sinemada oyuncuların sahnedeki davranışlarını,  günlük yaşamdaki gerçek olmayan, sahte tutumları, bize verilen bir görevi ya da bir işin parçası olarak yapmamız gerekenleri anlatmak için “rol yapmaktan” söz ederiz. Ben size, yaşamınızdaki rolleri sormak istiyorum. Düşünün, kaç farklı rolünüz var?
İş hayatınızda örneğin… Yönetici ya da çalışan olarak rolleriniz neler? İşinizden başka sizden neler bekleniyor? Anaç ya da babacan biri olmanız mı? Temizlik görevlisi, psikolojik destek elemanı ya da fedakar arkadaş rolleri de var mı sizden beklenen? Öğretmenseniz örneğin öğrencilerinizin doktoru, bakıcısı gibi de davrandığınız oluyor mu? Mesleki rolünüzün dışında, idari işlerde ya da öğrencilerinizin ailelerinin sorunlarının çözümünde yardımcı olmanız bekleniyor mu?
Bütün bu rollerin hayatınız için anlamı nedir? Hem anne, hem eş, hem gelin, hem arkadaş, hem komşulara yardımcı, hem dert dinleyen, hem çalışan, hem ev işlerinden sorumlu bir kadınsanız örneğin, bu rollerin tümünü seçerek mi aldınız yoksa bazıları size verildi mi? Bırakabileceğiniz roller var mı yoksa yıllar geçtikçe yenileri mi ekleniyor? 
Yaşamdaki rollerin bir kısmını seçerek oynuyor olsak da bir kısmını da istemeden veya “yeterince” istemeden oynuyo-ruz. İstemeden yapılan her şey gibi, bu roller de üstümüze oturmuyor. Bize bu rolü veren de bizden memnun olmuyor.
İşte o zaman yakınmalar, suçlamalar, hırçınlıklar alıp başını gidiyor. Kimseyi memnun edemiyorsunuz ve kendiniz de mutlu olamıyorsunuz.
Rollerimizi ciddiyetle gözden geçirmeye ne dersiniz? Yaşamınızda hangi rollerde olduğunuzun bir listesini yapın. Bu listeye bir sütun ekleyin ve rollerinize ayırdığınız enerji, zaman, para gibi kaynakları da düşünerek her role bir puan verin. 100 puanı rolleriniz arasında paylaştırırsanız, her birine hayatınızda ne kadar ağırlık verdiğiniz ortaya çıkar. Şimdi tablonuzu inceleyin, ne görüyorsunuz?  Rollerinizin hem içeriklerinden hem de yüzdelik dağılımından memnun musunuz? Değiştirmek istedikleriniz var mı?  Bu rollerden bazıları “üstünüze vazife” olmadığı halde, siz almış olabilir misiniz acaba? Bazıları da sahibi olmadığınız halde, “üstünüze kalmış” olabilir belki. Bazılarını ise ihmal etmiş olabilirsiniz.  Şimdi, bu değerlendirmeleri yaptığınıza göre, neleri değiştirmek istersiniz? Kaynaklarınizı ve ihtiyaçlarınızı  yeniden gözden geçirmeye ne dersiniz?
“Dünya bir sahnedir” demişti Shakespeare. En iyi oyununuzu oynamak için çabalamak sizin elinizde.
Bu arada, 27 Mart Dünya Tiyatrolar gününde Mimus oyuncularının Karasu Lisesi Konferans salonundaki oyunlarını da kaçırmayın. Hayata anlam katma rolünü oynamak için sahneyi tercih eden bu gençleri beraber alkışlayalım!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 573