SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

SAĞLIKLI AİLE KURMANIN YOLU


   
   Evlilik davetiyelerinde neler yazar hatırlayın: “bu mutlu günümüzde”, “ömür boyu sürecek olan beraberliğimiz”, “bu anlamlı günde”, “hayatımızın en doğru kararını verirken”, “yaşamı paylaşmaya evet demek için”…  Hepsi gelecekten umutludur, hayallerle doludur.  Ama acaba bu iki kişi, aile kurmak için çıktıkları yeni yaşam yolunda, kendilerini nelerin beklediğinin tam olarak farkında mıdır? Sağlıklı aile kurmak için nelere dikkat edilmelidir?
Aile, aynı geçmişi paylaşan ve aynı geleceğe birlikte yürümek isteyen bireylerden oluşur. Bunu gerçekleştirebilmek için ailedeki kişilerin ortak planlara sahip olması, ortak stratejiler oluşturması gerekir. Aileyi kim yönetecektir? Kararlar nasıl alınacaktır? Hem aile bireylerinin hem de ailenin bütününün memnuniyeti için nasıl kurallara sahip olunacaktır? Ailenin dinlenme, eğlenme, sosyalleşme ihtiyaçları nasıl karşılanacaktır? Gelirler ve giderler nasıl dağıtılacaktır? Çocukların eğitimi, ailenin yaşamını nasıl bir evde, hangi şehirde, hangi ülkede sürdüreceği gibi konular nasıl çözümlenecektir? 
 Ülkemizde bu konuları evlilik öncesinde ele alan ve gençleri bu konularda eğiten bir kurum, sistemli bir çalışma yok. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu tür programlar hazırlamış bulunmakla beraber, zorunlu ve yaygın bir eğitim çalışması yürütülmüyor. Oysa belediyeler, aile danışma merkezleri, toplum ruh  sağlığı merkezleri ya da aile sağlığı merkezleri bu tür çalışmalar yapabilirler. Evlenmeye karar veren gençler, sağlık açısından zorunlu tutuldukları konular gibi, bir “evlilik ruhsatı” almaya da zorunlu tutulabilirler. Sağlıklı toplum için sağlıklı aile söylemleri de böylece gerçekleşebilir. 
Gençler, çoğunlukla anne-babalarından ya da çevrelerindeki başka çiftlerden gördükleri karı-kocalık davranışları ile evlilik yoluna koyuluyorlar. Aşık oldukları için, aileler münasip gördüğü için ya da arkadaşları tanıştırdığı için; hangi nedenle olursa olsun evlenmeye karar verdiklerinde, bu işin gerekliliklerini, olası sorunlarını   bilmiyorlar, düşünmüyorlar.  Gençlere “kutsal aile” kavramı dayatılıyor ama yeterli sosyal destek sağlanamıyor.
Eğer aile gerçekten bu kadar önemliyse, gençler evlenmeden önce, belli bir programa dahil edilebilirler, sağlıklı aile kurmanın yollarını öğrenebilirler. Ailede sevgi, saygı, güven, dürüstlük, eşitlik, ortak karar alabilme, bütçe planlama, sorumluluk alma, paylaşma, bireylerin kendi haklarını ve ailenin bütününün haklarını koruma  gibi çeşitli kavramları birlikte ele alabilirler. Sağlıklı olmanın yolu, öncelikle koruyucu önlemler almaktan geçer. 
Evlilik davetiyelerindeki umutların, hayallerin, beklentilerin gerçekleşmesi için sadece dilekte bulunmak yetmez, emek vermek gerekir. Tanışmadan önce hiçbir ortaklığınız olmayan biriyle iyi anlaşmak için çaba göstermek doğaldır. Bu yüzden, sağlıklı aile nasıl olur sorusuna cevap aramaya haftaya da devam edeceğiz.
  
    Haftaya kadar ödev: Sağlıklı ailede nelere dikkat edilmelidir, kendi listenizi oluşturunuz.
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 974