SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 24.05.2019
  • Ana Sayfa
  • »
  • SANATLA, SPORLA, DRAMAYLA, UMUTLA!

SANATLA, SPORLA, DRAMAYLA, UMUTLA!


    Gecen hafta boyunca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları yaşandı ülkemizin her yerinde. Çocuklar da büyükler de konuşmalarında, “dünyada çocuklara bayram armağan edilmiş olan tek ülkeyiz” diye övündüler. Çocuklara verdiğimiz önemi açıklayan konuşmalar yapıldı. Yönetici koltuklarına çocuklar oturdu. Onlara güvendiğimizi söyledik.
Yılda bir kez alevlenen  bu duygu ve düşünceler, bayram biter bitmez kovuklarına döndüler. Çocuklarımız kendilerinden beklenen performansları yerine getirmek için ders çalışmaya ya da çalışıyormuş gibi yapmaya devam ettiler. Sonunda da bu hafta başında iki gün boyunca ortaokul düzeyindeki değerlendirme sınavlarına katıldılar. 
Kendi beceriksizliği yüzünden çocuk ve gençlerini sürekli sınavlara hazırlanmak ve bir üst eğitim kademesine devam edebilmek ya da bir işe girebilmek için sürekli birbiriyle yarışmak zorunda bırakan yetişkinler olmak hakkında ne düşünüyorsunuz? Okul türlerini çoğaltan, azaltan, her sene sınav sistemini değiştiren, hala öğretmensiz okulları olan bir eğitim sistemine sahip olmak hakkında?  Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? 
Ben kimi zaman derin bir üzüntü ve öfke hissediyorum. Birbiriyle işbirliği yapamayan, sadece eleştirip duran yetişkinler yüzünden. Ders saatleriyle yetinen, okullarını başka sosyal ve sportif faaliyetlere yeterince açmayan, öğretmen niteliğine önem vermeyen okul müdürleri yüzünden. Gerçekten hizmet etmek için değil, görev süresini doldurmak için koltuklarında oturan -tüm kamu ve özel kurumlardaki- yöneticiler yüzünden. 
Böyle iken, bu sabah birden duygularım yön değiştirdi! (zaten uzun süre umutsuz kalamazdım) Neden mi? Spor Haberleri yüzünden!
Geçen haftaki Karasu Haber`in spor sayfasını yeniden bir gözden geçirin. Bocce takımından voleybol takımına, kız futbol takımından judo şampiyonasına kadar başarılarla dolu, enerjik, hareketli gençler! Sadece bu hafta öyle umut veren haberler var ki! Sonra, Karasu`daki halk oyunları ekiplerinin sayısı ve başarıları! Çok heveslenip kısa bir süre devam edebildiğim kadınlar halk oyunu ekibinin de hocası sevgili İsmail Hakkı Yavuzyiğit nasıl istekle, özenle ve yaratıcılıkla çalışıyor ekiplerle! 
Biz de Karasu`daki gençlere kendi alanımızdan yapabileceklerimizle destek olmak üzere, kişisel gelişimlerine, sağlıklı yaşam becerileri edinmelerine katkıda bulunmak için grup çalışmaları düzenliyoruz. Gençlerle ortak program hazırladık. Buna göre, yaşam amaçlarını belirlemeleri ve amaca ulaşmak için gereken yaşam planlarını oluşturmaları konusunda, yaratıcı drama yöntemiyle eğitim çalışması yapacağız. Her pazartesi günü, okul çıkışı iki saatliğine Olgu Danışma Merkezi`nin grup liderleri ve istekli gençlerle bir araya geleceğiz.
Gençler için elimizden geleni yapmak ve onların kendi kararlarını alabilen sağlıklı bireyler olmalarını desteklemek beni heyecanlandırıyor. Öyle güzel ufukları, kocaman yürekleri var ki!
Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 855