SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 16.12.2018

SAYGISIZLIĞA DİRENMEK


- Ne kadar sık fikir değiştiriyorsun Manolo!
- Hayır Pepe, yok öyle bir şey!
- Öyle Manolo, önce monarşi yanlısıydın, sonra falanjist oldun, ardından demokrat… Kısa bir süre öncesine kadar sosyalistler-leydin. Şimdi de sağcısın. Hala hiç fikir değiştirmediğini mi söylüyorsun?
- Hayır Pepe, ben hep aynı şeyi düşündüm: 
BU KASABANIN BELEDİYE BAŞKANI OLMAYI!                                                                        (Eduardo Galeano-Tepetaklak isimli kitabından.)
Manolo diyor ki, ben başkan ola-na kadar ne gerekiyorsa yaparım. Hem de hedefimi değiştirmediğim için, dürüst ve haklıyım! Amacım var benim, o amaca ulaşmak için her yol mubahtır!
Manolo gibi düşünenlerin düşüncelerini değiştiremezsiniz. Ne kadar korkakça, ne kadar çaresizce ve aynı zamanda ne kadar iki-yüzlüce davrandıklarını ayırdedemezler. 
Peki, nasıl susarlar, diyeceksiniz… İki yolla: Ya,  bir gün, bağıra çağıra, her türlü numarayla, her türlü ikiyüzlülükle duyurmaya çalıştıkları seslerini bastıracak daha yüksek bir ses duyulur ve kendilerine gelip susarlar ya da kendilerini dinleyecek kimse bulamazlar, insanlar onları duymaz-dan gelir, yok sayarlar, ciddiye almazlar. Her iki durumda da varlıkları sona erer. 
Tarih bize, insanlığın ne değişimler, dönüşümler içinden geçtiğini açıklıyor. Bir cumhurbaşkanı, cumhuruna başkanlık ettiği ülke-de halkın yarısına, başkanlık sistemi oylaması için ‘siz hayır der-seniz b.k yemiş olursunuz’ anlamına gelen cümleler kuruyorsa, oylamadan sonra da “atı alan Üsküdar`ı geçti” diye alay edebili-yorsa, orada bir şeylerin yönü değişecektir. Bu kaçınılmazdır. Ama süreyi kısaltmak için sakin ve kararlı olmayı başarmak, duygusal tepkilerle değil, planlı hare-ketlerle bir araya gelmek gerekir. Böylece, dürüst, samimi, sevecen insanlar birbirini bulacak, ülkede-ki ayrışma çıkarcılarla paylaşımcılar, dürüstlerle ikiyüzlüler, saygılılarla saygısızlar arasında olacaktır. 
Bir de, kraldan çok kralcılar vardır hani. Sanırsınız kendileri başkan olmuş! Tek adam olarak onlar ülkeyi yönetecek! Sanırlar ki, büyük başkan, onların da küçük başkanlar olarak kalmalarını garanti edecek! Sanki ülkede ‘seçim’ yapılmış gibi algı yanılgısı yaratıp, ‘kendilerine’ oy verenlere teşekkür ederler! Karasu` da yoktur ama böyleleri, bu kadar akılsızı benim memleketimde olmaz elbette! Var deseniz de, inanmam ben… Kedidir onlar…
   Sevgili anne babalar, çocuğunuza başkasına saygı duymamayı öğrettiğiniz oluyor mu? “Başkasını boş ver, sadece kendini düşün, çıkarın için gözünü kırpma, insanlar arasında ayrımcılık yap, para kazanmaktan ve güçlü olmaktan başka hiçbir şey düşünme!” demezsiniz, değil mi? Onlara dersiniz ki, “başkaları saygısızca, bencilce davranabilir, sen her zaman saygı, sevgi, dürüstlük değerlerine sahip çık, en büyük ahlaksızlık, ahlaksızlığa göz yummaktır, sen haksızlığa, saygısızlığa diren!”

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 585