SON DAKİKA

Pazaryeri taşınıyor mu?          Karasu Ortaokulu 56 Mezunları iftarda buluştu          Karasu TEOG'da il ikincisi oldu          CHP'nin iptal başvurusu reddedildi          İzinsiz kazıya suçüstü          Eyüp Bey Karasu'yu çok sevdi!          Selçuk Kadı anıldı          Selçuk Kadı'yı anıyoruz          Anket         


Bugün: 25.05.2019

ŞEMSİYE TUTMAK


   Birisine şemsiye tuttuğunuzda, onun ıslanmasına engel olarak ona yardımcı olmuş sayılırsınız.
   Acaba onun ihtiyaç duyduğu yardım bu mudur? Yoksa, sizin elinizden bu kadarı mı gelmektedir? Ya da karşınızdakinin ihtiyaçlarının farkına varamamış olabilir misiniz?
   Eğer karşımızdaki yetişkin ise, onun ihtiyaçlarını kendi gidermesini ya da yardım istemesini bekleyebiliriz. 
Ama yetişkin biriyle değil, bir çocukla karşı karşıya isek, bu sorumluluk, ebeveynlere aittir.  Çocuğunuza sizin elinizde olanı değil, onun ihtiyacı olanı vermeniz önemlidir.
   Dünyamız her geçen gün, çocukların istek ve ihtiyaçlarına kulak tıkadığımız bir yer oluyor. Her geçen gün büyüklerin keyfi, çıkarı ve bencilliği yüzünden savaşlarda, göç yollarında, çadırlarda, sokaklarda  açlıktan, soğuktan ya da hastalıktan daha fazla sayıda çocuk ölüyor. 
   İnsanların şurada ya da burada doğdular, şu ya da bu cinsiyete sahipler, şu ya da bu dine bağlılar diye cezalandırıldığını, hatta öldürüldüğünü düşününce, ne hissediyorsunuz? Bu tür davranışların kabul edilebilir bir yanı, insanca bir açıklaması var mı?
   Ben, öfke, kızgınlık, çaresizlik ve üzüntü gibi karışık duygular içindeyim. İnsanların ne hakla kendilerini başkalarından üstün sayabildiğini düşünüyorum. Ne hakla alay eden, dalga geçen, küçümseyen davranışlar gösterebilirler? Ne hakla kadınları ya da çocukları daha aşağı görebilirler? Ne hakla hiç tanımadıkları, sesini, konuşmasını bilmedikleri insanları yargılayabilirler?
   İnsanlar birbirlerinin öykülerini bilmiyorlar. Bu insan neden kızgın, neden mutsuz, neden kavgacı, neden yardımsever, neden çıkarcı? Ne oldu da bu şekilde davranıyor? Daha iyisini neden öğrenemedi? Siz nasıl yardımcı olabilirsiniz? Elinizde ne varsa onu paylaşarak mı yoksa onun sesine kulak verip, neye ihtiyacı olduğunu anlamaya çalışarak mı? onu suçlamadan ve incitmeden…
   Birine şemsiye tutmak iyi fikirdir ama boğulan birisine en iyi yardım, elini tutmaktır. Birbirimize akıl vermeyi bırakıp, elele tutuşalım. Çok daha geç olmadan…

Diğer Yazıları
  • PAYLAŞ
  • İzlenme : 720